Rozmaitości
Środa, 12 stycznia 2011 20:11

Mimo powodzi i utrudnień w ruchu lotniczym po wybuchu wulkanu, Muzeum Auschwitz odwiedziło w 2010 roku 1,38 miliona osób

To rekord w 60 - letniej historii Miejsca Pamięci, które jest najczęściej odwiedzanym miejscem tego typu na świecie i najczęściej odwiedzaną placówką muzealną w Polsce. Wciąż rosnąca liczba odwiedzających świadczy o znaczeniu tego Miejsca jako symbolu dla świata.
W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający, znalazły się: Polska (530 tys. osób), Wielka Brytania (84 tys.), Włochy (74 tys.) a także Niemcy (68 tys.), Francja (63 tys.), Izrael (59 tys.), Korea Południowa (47 tys.), Czechy (45 tys.), Słowacja (43 tys.) i Norwegia (43 tys.). Co ważne, większość osób odwiedzających Miejsce Pamięci - aż 850 tys.- to ludzie młodzi, uczniowie i studenci.

Andrzej Kacorzyk, kierownik Sekcji Obsługi Odwiedzających - zwraca uwagę na fakt przyjazdu coraz większej liczby Europejczyków oraz gości z Dalekiego Wschodu. W zeszłym roku Miejsce Pamięci zwiedziło więcej mieszkańców Korei Południowej niż obywateli USA — podkreśla Kacorzyk.

Rośnie też liczba osób oprowadzanych po terenach Miejsca Pamięci przez specjalnie przygotowanych i przeszkolonych przewodników. W 2010 r. ponad milion osób zostało oprowadzonych w jednym z osiemnastu języków, jakimi włada ponad 260 przewodników. Ponadto rośnie też liczba osób uczestniczących w edukacji specjalistycznej prowadzonej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, w ramach projektów skierowanych m.in. do nauczycieli, studentów, działaczy społeczeństwa obywatelskiego lub różnych grup zawodowych. W pogłębionych projektach edukacyjnych wzięło w tym roku udział blisko 7 tys. uczestników.

— Ze względu na ogromne zainteresowanie odwiedzających indywidualnie poszerzono propozycję zwiedzania terenów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau w grupach pod opieką przewodnika — zauważa Magdalena Urbaniak, z Sekcji Obsługi Odwiedzających. — Ten sposób zmierzenia się z historią Auschwitz spotkał się z dużym uznaniem i dlatego kontynuujemy organizację tur w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim również w okresie zimowym — dodaje Urbaniak


Zdjęcie pochodzi z serwisu www.auschwitz.org.pl

źródło: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, www.auschwitz.org.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl