Golemo
Rozmaitości
Sobota, 1 maja 2021 09:28

Mieszkańcy Małopolski porządkują przestrzeń wokół siebie

Koniec kwietnia to czas celebracji Dnia Ziemi. Okres ten jednak nie miałby żadnego znaczenia, jeśli nie przekładałby się na konkretne działania - wolontariusze ruchu Polska 2050 ruszyli na pomoc środowisku.
Dla ruchu Polska 2050 zielona Polska jest jednym z celów. W wielu częściach województwa wolontariusze ruszyli w zielone, lecz zaśmiecone przestrzenie, by przywrócić im pierwotny wygląd. Sprzątali w Krakowie oraz w powiatach dąbrowskim, oświęcimskim, nowosądeckim, tarnowskim, a niebawem planowane jest też sprzątanie w powiecie nowotarskim. Niejako kropką nad “i” stała się zaś akcja rozdawania żonkili w Skawinie.

Kraków sprząta brzegi Prądnika
W niedzielę 25 kwietnia, w licznym gronie 20 wolontariuszy wraz z sześciorgiem dzieci i jednym psem reprezentanci i sympatycy Polski 2050 spotkali się, by wspólnie zainaugurować pierwsze sprzątanie w ramach podpisanego 22 kwietnia w Dzień Ziemi, kontraktu obywatelskiego - Ekoadopcja brzegów Prądnika. W ramach kontraktu zobowiązali się długoterminowo troszczyć o ten teren.
W ciągu 3 godzin zebrali ponad 50 worków śmieci. Na niewielkim odcinku znaleźli butelki, puszki, papiery, ale też np.: części samochodowe, grill, buty, bluzy oraz dwa wózki z supermarketów utopione w rzece.
“To intensywne popołudnie spędzone razem i z uśmiechem, pozwoliło nam zmienić kawałek Polski, a zarazem naszego najbliższego otoczenie na bardziej czyste i zielone. Te wrośnięte rzeczy nie dodają uroku pięknym, powoli zazieleniającym się brzegom Prądnika. Bądźmy czujni i wrażliwi na otaczającą nas przyrodę i dbajmy o nią.” - apeluje Kamila, liderka kontraktu.

Powiat dąbrowski - czystszy Beleryt dla Wiosny
W minioną sobotę z inicjatywy dąbrowskich wolontariuszy przeprowadzono sprzątanie śmieci w rejonie parkingu leśnego w Belerycie. W sobotę w lesie pojawiło się ok. 40 osób - dorosłych i dzieci. Oprócz butelek, puszek i plastików spożywczych, w lesie znalazły się też opony, zniszczone meble, izolacje, części karoserii, fragmenty AGD. Po zakończeniu działań uczestnicy zgłosili kolejne miejsca wymagające sprzątania, więc na pewno nie była to ostatnia akcja o tym charakterze w powiecie. Najlepszym podsumowaniem sobotniego wydarzenia było stwierdzenie 5-letniej uczestniczki: „Teraz, kiedy pozbieraliśmy już te wszystkie śmieci z lasu Pani Wiosna na pewno chętniej do nas przyjdzie”.

Powiat tarnowski - sprzątanie w integracji z radnymi
W Tarnowie wolontariusze sprzątali Park Sośnina w Tarnowie-Mościcach. Sprzątanie trwało 2 godziny, włączyli się w nie też radni, którzy niedawno dołączyli do Polski 2050 Szymona. Wolontariusze zebrali 15 worków śmieci, w tym ponad połowa to szklane butelki po alkoholach. Wśród dziwniejszych znalezisk wymieniali buty i spodnie dresowe.

Powiat oświęcimski sprząta las
W sobotę 24.04 wolontariusze spotkali się też w lesie, w Chełmku. 8 wolontariuszy i sympatyków obywatelskiego ruchu wspólnie działało od 9.00 do 14.00, we współpracy i za zgodą Nadleśnictwa Chrzanów.
Zebrali kilkaset kilogramów śmieci - części samochodowe, butelki szklane i plastikowe, reklamówki, buty, druty kolczaste, puszki, opakowania po farbach, obudowy ze sprzętów RTV.
“Była to pierwsza taka akcja zorganizowana w powiecie oświęcimskim, ale nie ostatnia. Kolejną planujemy w drugiej połowie maja. Wolontariusze wykazali się ogromnymi chęciami i zaangażowaniem i następnym razem będzie nas na pewno więcej.” - relacjonuje koordynatorka akcji.

Powiat nowosądecki - razem dla czystych brzegów Kamienicy
W powiecie nowotarskim wolontariusze Polski 2050 dołączyli do akcji sprzątania zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie pod patronatem prezydenta miasta Nowego Sącza - Ludomira Handzela. “Skontaktowaliśmy się z Panią Jolantą Augustyńską - prezes Towarzystwa i dołączyliśmy do tej akcji (...) Przyjęto nas bardzo serdecznie.” - opowiada wolontariuszka. Sprzątanie brzegów rzeki Kamienica trwało około 4 godziny, uzbierano 5 ton śmieci. Udział wzięło ponad 200 osób, w tym 15 reprezentantów Polski 2050, również młodzież szkoły średniej.

Skawina wręcza żonkile
Niejako na zakończenie miesiąca i zwieńczenie akcji ekologicznych wolontariusze rozdadzą dziś w Skawinie po godzinie 17:00 bukiety żonkili, które czekał los przerobienia na nawóz. Stu mieszkańców wróci więc do domu z żółtą wiązanką i informacją o programie “Polska na zielonym szlaku”.

To budujące, że chęć poprawy otoczenia jednoczy ludzi w różnych zakątkach Małopolski. Takie akcje dobitnie pokazują, że każdy mieszkaniec jest odpowiedzialny za ten mały kawałek Polski, na którym żyje.


mat. prasowe

źródło: Ruch Polska 2050

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl