Rozmaitości
Niedziela, 24 lutego 2019 10:00

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada 21 lutego, na świecie obchodzony jest od 1990 roku (w Krakowie od roku 1997). Głównym celem imprezy organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa przy współpracy z organizacjami zrzeszającymi przewodników jest rozwój i promocja ruchu przewodnickiego w mieście oraz podnoszenie jakości krakowskiego produktu turystycznego.
Małopolska to miejsce o niezwykłych walorach turystycznych, z pięknymi krajobrazami, a także bogatą historią i jedynym w swoim rodzaju dziedzictwem kulturowym. Nasz region każdego roku odwiedzają miliony turystów z kraju i ze świata, którzy dzięki pracy wykwalifikowanych przewodników mogą dokładnie poznać każdy zakątek naszego województwa. Organizowane po raz 12. Małopolskie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika były okazją do spotkania przewodników, poznania instytucji działających w branży oraz wyróżnienia tych, których codzienna praca przekłada się na rozwój i promocję turystyki w Małopolsce.
Spotkanie, które już na stałe wpisało się w kalendarz małopolskich wydarzeń było doskonałą okazją do promocji ruchu przewodnickiego, a także do zwrócenia uwagi na wyjątkową rolę przewodników turystycznych w kreowaniu wizerunku miasta i województwa.

To właśnie przewodnik jest niejednokrotnie pierwszą osobą, która oprowadza turystę po lokalnych atrakcjach, pokazując piękno danego miejsca. A wszyscy doskonale wiemy jak wiele zależy od właściwego przyjęcia gościa. Później opinia o danym miejscu idzie w świat. Między innymi dzięki waszej codziennej pracy Małopolska jest coraz popularniejszym kierunkiem podróży. W 2018 roku padł pod tym względem kolejny rekord – odwiedziło nas aż 16,7 mln osób– mówił wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz na gali, podczas której wręczył pamiątkowe dyplomy wyróżnionym.

Zarząd Województwa Małopolskiego od lat inwestuje w turystykę, troszcząc się m.in. o zabytki, chroniąc je przed nieuchronnym upływem czasu czy rewitalizując nasze miasta i wsie, tak by były atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających. Turyści są zachwyceni nie tylko naszymi krajobrazami, ale przede wszystkim wyjątkowym dziedzictwem kulturowym, jak również kulinarnym. Wysoko oceniają też naszą gościnność, a także usługi przewodników, którzy odkrywają przed nimi Małopolskę, o jakiej nie czytali nawet w najlepszych przewodnikach.

Świętując dzień przewodnika warto pamiętać nie tylko o przewodnikach miejskich, ale też o tych, dzięki którym czujemy się bezpiecznie w górach, zdobywając najwyższe szczyty i podziwiając urokliwe krajobrazy. Mowa o przewodnikach beskidzkich, tatrzańskich i sudeckich. Warto dodać, że grupa małopolskich przewodników górskich posiadających wymagane uprawnienia liczy dziś już 2255 osób.


Tegoroczne obchody Dnia Przewodnika są ściśle związane z przypadającą w tym roku 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego, wielkiego wizjonera, artysty, który całe życie i twórczość poświęcił stolicy Małopolski i podhalańskiej ziemi. Przygotowana przez przewodników akcja: „Przewodnicy PTTK dzieciom” odbywająca się pod hasłem „Śladami Stanisława Wyspiańskiego”, a także akcja „Przewodnicy Mieszkańcom” to doskonała szansa, by bliżej poznać artystę oraz miejsca z nim związane. W ramach spotkań z przewodnikami ponad 500 dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowych i najmłodszych niepełnosprawnych wzięło już udział w podróżach po Małopolsce, poznając przy tym Wyspiańskiego. Akcja Przewodnicy PTTK dzieciom została w całości sfinansowana z budżetu Województwa Małopolskiego, dzięki konkursowi „Małopolska Gościnna”.

To jednak nie wszystko. W najbliższy weekend, w ramach Małopolskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika, wszyscy zainteresowani będą mogli bezpłatnie, wraz z krakowskimi przewodnikami wybrać się na wycieczki turystyczne po stolicy regionu. W planie m.in. wycieczka po Podgórzu czy zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie.

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl