Rozmaitości
Środa, 20 listopada 2019 09:14

Międzynarodowe Targi Wina ENOEXPO w Krakowie na tropie lokalnych odmian winorośli

Lokalne szczepy winorośli to aktualnie jeden z najważniejszych światowych trendów na rynku winiarskim, co znajduje potwierdzenie w raportach sprzedażowych i wśród największych branżowych autorytetów. Są kraje, które w winach endemicznych zawsze upatrywały swoją siłę jak np. Węgry czy Portugalia. Również nad polskimi winnicami wzeszło słońce. Przekonamy się o tym podczas 17. Międzynarodowych Targów Wina ENOEXPO które już dziś rozpoczynają się w Krakowie.
Lokalne szczepy głównymi bohaterami Targów ENOEXPO
Jak co roku wydarzenie przyciągnęło producentów z całego świata, którzy zaprezentują specjalną selekcję lokalnych szczepów i wyjątkowe degustacje. Targi ENOEXPO od samego początku swojego istnienia są także świadkiem rozkwitu polskiego winiarstwa. To tutaj pojawiały się pierwsze stoiska z polskim winem, które prezentowały się przed szeroką publicznością. Podczas nadchodzącej edycji zaprezentują się nie tylko najprężniej działające stowarzyszenia winiarskie w Polsce, ale też pojedyncze winnice. Na chwilę obecną jest to 180 winiarzy, w tym 30 z Polski.
Początki polskich winnic sięgają 1984 roku, kiedy doświadczony wspinacz, Roman Myśliwiec wyznaczył sobie nowy cel do eksploracji: założenie winnicy - pierwszej na terenach południowej Polski od kilkuset lat. Z każdym rokiem w Polsce powstawało coraz więcej winnic, jednak początkowo winiarstwo traktowano jako hobby, zajęcie na emeryturę lub szaloną próbę mierzenia sił z przyrodą. Dziś polskie winnice zajmują ponad 500 ha, a młode pokolenie winiarzy realizuje przemyślane i nierzadko śmiałe koncepty biznesowe.

Gwiazdy światowego winiarstwa - Akademia ENOEXPO
Uczestników Międzynarodowych Targów Wina ENOEXPO w Krakowie czeka bogaty program w ramach Akademii ENOEXPO: liczne warsztaty i degustacje prowadzone m.in. przez największe winiarskie autorytety: Piotra Pietrasa (Master Sommelier), Romanę Echensperger (Master of Wine), autorów książek: Bartka Kieżuna („Italia do zjedzenia”, „Portugalia do zjedzenia”), Marka Bieńczyka („Wszystkie kroniki wina”) oraz Mariusza Kapczyńskiego, który opowie o winach niemieckich, włoskich i ormiańskich. Nie sposób wymienić wszystkich prowadzących, gdyż Akademię ENOEXPO współtworzą Vinisfera.pl, Szkoła Sommelierów, Czas Wina, Stowarzyszenie Kobiety i Wino i wiele innych.
Równie długa jest lista win, które zwyciężyły w konkursach o Medal ENOEXPO 2019, Cool Climate i Rose International Championship i pojawią się na rozpoczynających się Targach. To jednak nie wszystko, gdyż nie tylko miłośnicy win znajdą tu coś dla siebie: odbędą się także degustacje piw rzemieślniczych, które poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

Pełen program dostępny jest na oficjalnej stronie Akademii ENOEXPO.

oprac. wo/

źródło: Materiały prasowe Targi w Krakowie Sp. z o.o.

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl