Rozmaitości
Niedziela, 28 sierpnia 2011 18:03

Międzynarodowe Dni Lotnictwa na Słowacji - dwudniowa impreza na lotnisku Sliać (zdjęcia)

SŁOWACJA. Tegoroczne Dni Lotnictwa ściągnęły na imprezę sportową SIAF 2011 około 40 tys. widzów. A i też było na co popatrzeć. Na lotnisku Sliać zaprezentowano maszyny Amerykańskich Sił Powietrznych stacjonujących w Europie.
Maszyną, która wzbudziła spore zainteresowanie był US C-130 Hercules, używany do specjalnych operacji (odgrywa ważną rolę w desancie i wyposażaniu w sprzęt na wrogim terytorium). Herkules jest wykorzystywany przez Air National Guard. Jest przydatny do badania pogody, gaszenia pożarów, lub w czasie różnych klęsk żywiołowych.

Swoje umiejętności prezentowali m. in. wicemistrz świata w akrobacji Dušan Samko, Frantisek Pytlik oraz łotewska grupa "Bałtyckie Pszczoły" (Baltic Bees).

Największa impreza lotnictwa na Słowacji trwa dwa dni (sobota-niedziela). W tym czasie widzom zaprezentowano ponad 100 samolotów (500 wykonawców z 12 krajów). Impreza odbywa się w ramach oficjalnych obchodów narodowych - 67. rocznicy Słowackiego Powstania Narodowego, a także zwycięstwa nad faszyzmem i koniec II wojny światowej. Dlatego na pokazie pojawił sie m. in. słowacki prezydent Ivan Gasparovic, minister obrony Ľubomír Galko, Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych (OS) Ľubomír Bulik, dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych genu. Major. Martin Babiak, parlamentarzyści i przedstawiciele ministerstw, urzędów wojewódzkich i samorządowych.

Pokazy otworzył przelot MiG-29, Mi-17 z flagami Republiki Słowackiej i NATO, które eskortowały TU 154. Nie zabrakło także inscenizacji historycznych - bitwy powietrznej oraz ostrzałów obiektów na ziemi.

Zdj. Michał Adamowski

s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl