Rozmaitości
Wtorek, 19 listopada 2013 22:22

Międzynarodowa Multidyscyplinarna Konferencja Naukowa. Kobiety w malarstwie Teresy Łucji Tonar (zdjęcia)

Na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Multidyscyplinarna Konferencja Naukowa poświęcona zagadnieniu – „Kobieta w mozaice Kulturowej – Wymiary przestrzeni życia i aktywności obywatelskiej”, w której uczestniczyli naukowcy z 5 kontynentów. Dlatego na sztalugach ukazały się koła olimpijskie.
Konferencję zorganizowała Katedra Pedagogiki Społecznej i Andragogiki Instytutu Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z inicjatywy prof. Zofii Szaroty i udziale dr Magdaleny Lubińskiej-Bogackiej.

Prezentowane referaty oraz dyskusja toczyły się wokół zagadnień związanych z uwarunkowaniami aktywności obywatelskiej, politycznej, społecznej, ekonomicznej, kulturalnej etc. kobiet w Polsce, Europie i na świecie. Podjęte zagadnienia skupiły się na kwestiach szacunku dla pokoju i drugiego człowieka, wolności, równości, solidarności i przestrzegania praw człowieka. Uczestnicy konferencji wyrazili nadzieję, że przedsięwzięcie to, stanie się platformą rozważań teoretycznych i wymiany doświadczeń badawczych, praktycznych oraz przyczyni się do integracji środowisk zajmujących się problematyką kobiet.

Konferencji towarzyszyła ciekawa wystawa malarska Teresy Łucji Tonar ze Szczawnicy. Jej obrazy zachwyciły uczestników konferencji, bowiem przedstawiła na nich kobiety nietuzinkowe, kobiety piękne, godne, wyzwolone, z manierą dominującą w życiu społecznym, kobiety, które przybierają różne maski (przyp. Maska), zawsze zdolne się podnieść z każdej sytuacji.

Teresa Ł. Tonar zaprezentowała też swoją najnowszą książkę autobiograficzną pt. „Wyschnięta cytryna” w języku polskim i przekładzie na język niemiecki.

Wielka miłośniczka szczawnickiego Uzdrowiska, Wanda Silezin z Krakowa, zadbała o materiały reklamowe Uzdrowiska, które zdominowały część prezentowanej wystawy.

– Warto je było pokazać, bowiem historia kurortu jest częścią życia autorki wystawy, która tu się urodziła i wychowywała. Tu są jej korzenie rodzinne, pomimo, że od wielu już lat przebywa zagranicą, obecnie w Wiedniu, zawsze z wielką miłością i wzruszeniem mówi o Szczawnicy. To jej już trzecia w niewielkich odstępach czasu krakowska wystawa. Ta jest szczególna, bo mogli ją obejrzeć naukowcy interesujący się problematyką kobiet bez mała z całego świata. Uważam, że wystawa jest sukcesem nie tylko jej autorki, ale też sukcesem tego niewielkiego górskiego szczawnickiego kurortu, który w ostatnich latach prężnie się rozwija i przyciąga znaczną ilość kuracjuszy i turystów z Polski i zagranicy – mówi Wanda Silezin.

Pani Teresa Łucja Tonar z racji innych obowiązków nie mogła uczestniczyć w konferencji i wystawie.

Tekst Stanisław Zachwieja, zdj. Wanda Silezin, Janusz Mika
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl