Rozmaitości
Piątek, 12 sierpnia 2016 21:14

Mariacki Festiwal Organowy 2016

Na przestrzeni dwóch najbliższych miesięcy, już po raz kolejny w Bazylice Mariackiej będzie miało miejsce wyjątkowe muzyczne wydarzenie. Do 20 września odbędzie się tam osiem znakomitych koncertów, wpisujących się w program II Mariackiego Festiwalu Organowego.
Do wykonania tegorocznych koncertów zaproszono nazwiska pochodzące z różnych stron Polski i świata m.in. Jarosław Tarnawski, Wacław Golonka, Jerzy Kukla, Henryk Jan Botor czy Andreas Boltz. Na instrumentach towarzyszących zagrają m.in. Ekaterina Antokolskaya (wiolonczela), Marzena Biwo (skrzypce), Anna Śliwa (fidel, surdynka, lira da braccio) czy Agnieszka Kaczmarek –Bialic (harfa).

Mariacki Festiwal Organowy ma na celu przede wszystkim popularyzację piękna muzyki organowej skierowanego zarówno w stronę profesjonalnych muzyków jak i amatorów-melomanów. Wyjątkowość Festiwalu polega na wykorzystaniu podczas koncertów wszystkich trzech instrumentów znajdujących się w Bazylice Mariackiej (organy główne, organy w prezbiterium oraz organy w nawie południowej), wraz z instrumentami towarzyszącymi,  ukazując w ten sposób wyjątkowość tego miejsca.

W tym roku, na końcu każdego z koncertów symbolicznie wykonana zostanie Fantazja Polska II. Boże Narodzenie w prastarym Kościele Mariackim w Krakowie op.31 nr 4 kompozycji Feliksa Nowowiejskiego. Fakt ten jest tym bardziej znaczący, że decyzją parlamentu RP, patronat artystyczny nad rokiem 2016 sprawuje właśnie Feliks Nowowiejski, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość czasu i miejsca przedsięwzięcia.

Festiwal swoim patronatem honorowym obdarzył JE Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski oraz Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski.

Wstęp na koncerty za nabyciem cegiełki w kwocie 20 zł - dystrybucja z kasie Kościoła Mariackiego oraz na godzinę przed rozpoczęciem każdego z koncertów (dochód z cegiełek zostanie przeznaczony na renowację organów w Bazylice).

Cegiełki do nabycia w przedsionku Bazyliki w dniu Festiwalu oraz w tygodniu poprzedzającym, w kasie Bazyliki Mariackiej.

Przed nami jeszcze sześć koncertów, najbliższy już we wtorek, 16 sierpnia, godz. 20.00

Szczegółowy program publikujemy w dziale Co Gdzie Kiedy
źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl