Rozmaitości
Środa, 22 lutego 2017 12:35

Maria Skłodowska-Curie – filmowa historia niezwykłej kobiety

3 marca do kin trafi film pt. „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle. W rolę wybitnej polskiej noblistki wcieliła się Karolina Gruszka. Międzynarodowa produkcja powstała m.in. dzięki wsparciu z Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie, na którego budżet składa się też Województwo Małopolskie.
Film „Maria Skłodowska-Curie” to opowieść o życiu dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Film to również niepowtarzalna podróż w czasie, do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

W roli tytułowej wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej wybitni polscy aktorzy, m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie obraz znalazł się w prestiżowym konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Camerimage. Krakowska premiera filmu odbędzie się 22 lutego br. w Kinie Kijów. Centrum. Do kin film trafi 3 marca.

„Maria Skłodowska-Curie” to kolejny film, który powstał dzięki środkom z Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie, do którego od samego początku dokłada się Samorząd Województwa Małopolskiego. Przez 8 edycji konkursu z budżetu województwa wydano na ten cel aż 4 mln zł. W efekcie w latach 2009 – 2016 możliwość finansowego wsparcia otrzymało 39 filmów, w tym: 17 filmów fabularnych, 17 filmów dokumentalnych i 5 animacji. Wśród nich są m.in. „Mistyfikacja” w reż. Jacka Koprowicza, „Mała Matura 1947” w reż. Janusza Majewskiego, „Uwikłanie” Jacka Bromskiego, „Droga na drugą stronę” w reż. Ancy Damian, „Obława” w reż. Marcina Krzyształowicza, „Nieulotne” Jacka Borcucha, „Lekarze” w reż. Tomasza Wolskiego, „Pod mocnym aniołem” w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

zdj. kadr z filmu "Maria Skłodowska-Curie"
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl