Rozmaitości
Czwartek, 10 października 2013 21:50

Mammografia w Tuchowie

Rocznie w Małopolsce na raka piersi zapada około tysiąca kobiet. Poprawia się świadomość pacjentek w zakresie leczenia, jednak wciąż co druga chora rozpoczyna je w III lub IV stopniu zaawansowania tej choroby. Najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym jest mammografia. Panie w wieku od 50 do 69 lat będą ją mogły wykonać bezpłatnie przy Centrum Zdrowia Tuchów 14 i 15 października.
Specjalny samochód z urządzeniem diagnostycznym będzie na nie czekał przy ul. Szpitalnej 1, w godzinach 9-16.

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. Dlatego zaplanowano kolejną turę badań dla pań, które nie wykonywały ich w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Wcześniej trzeba się zarejestrować pod numerami telefonu 12 633-02-18 lub 501-620-281.

Z rejestracją warto się pospieszyć, ponieważ podczas ostatniej akcji tego typu prowadzonej w Tuchowie w czerwcu mammobus przeżywał prawdziwe oblężenie. Na skontrolowanie stanu swojego zdrowia zdecydowało się wtedy prawie 150 pań. Coraz więcej spośród nich wie, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych zwiększa szanse w walce z chorobą. Na ogół bowiem nowotwór potrzebuje kilku lat, by osiągnąć wielkość centymetra. W tym okresie najczęściej nie grozi przerzutami.

- Cieszy fakt, że wyleczalność raka piersi rośnie i wynosi obecnie w Małopolsce około pięćdziesięciu procent. Zbliżamy się zatem do stawianych za wzór krajów skandynawskich, gdzie wskaźnik ten sięga osiemdziesięciu procent. Niestety regularne badanie mammograficzne wykonuje jedynie co dziesiąta pani. Tymczasem od czterdziestego roku życia powinno się je powtarzać co osiemnaście miesięcy. Dlatego warto skorzystać z możliwości darmowej diagnostyki - przypomina Marek Kołdras z Centrum Zdrowia Tuchów.

opr. s/

źródło: Centrum Zdrowia Tuchów

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl