Rozmaitości
Poniedziałek, 22 sierpnia 2011 19:18

Małopolskie Święto Plonów

W niedzielę, do podlimanowskiej Kamienicy, zjechali rolnicy z całego województwa, aby jak co roku podziękować za rolnicze plony. – Dożynki wojewódzkie to nie tylko kontynuacja naszych regionalnych tradycji. W tym dniu chcemy także podkreślić, że Małopolska to region rolniczy, a produkowana u nas żywność to atut naszego województwa – mówił podczas uroczystości gospodarz dożynek marszałek Marek Sowa.
Tradycyjnie dożynkowe uroczystości rozpoczął przemarsz korowodu rolników, gospodyń wiejskich niosących dożynkowy wieniec oraz dzieci w regionalnych strojach, który poprowadził marszałek Sowa oraz wójt gminy Kamienica Władysław Sadowski. Podczas mszy świętej w intencji rolników, którą celebrował biskup Wiktor Skworc, uczestnicy dożynek dziękowali za tegoroczne płody rolne. Po mszy rozpoczął się tradycyjny obrzęd chleba. Starostowie dożynek przekazali bochny chleba marszałkowi Sowie i wójtowi Sadowskiemu z życzeniami, aby dzielili go sprawiedliwie. – Staramy się, tak właśnie czynić i cieszy mnie, gdy widzę, że dzięki naszym działaniom zmienia się małopolska wieś – nawiązał do zwyczaju dzielenia chleba i życzeń rolników marszałek. Mówił także o efektach wykorzystania funduszy unijnych widocznych na wsi – Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazji, by zaakcentować, że europejskie pieniądze przysłużyły się małopolskiej wsi. Nowe drogi, sieci kanalizacyjne, czy projekty chroniące środowisko to tylko niektóre inwestycje, które udało się zrealizować dzięki nim – podkreślił marszałek.


Jak co roku, uczestnicy dożynek mogli podziwiać prace biorące udział w konkursie wieńca dożynkowego. Spośród 31 zgłoszonych do konkursu prac jury przyznało pierwsze miejsce gminie Laskowej (powiat limanowski). Nie zabrakło także artystycznych wydarzeń. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły regionalne: „Gorce”, „Ciupaga” i „Podegrodzccy chłopcy”. Goście mogli także zobaczyć widowisko obrzędowe pt. „Kto we żniwa nie próżnował”.

źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl