Rozmaitości
Piątek, 30 sierpnia 2013 11:07

Małopolskie Święta Polskie - projekt edukacji patriotyczno-obywatelskiej

Celem projektu Małopolskie Święta Polskie jest stworzenie programu edukacyjnego, który w swoich założeniach służyć ma pobudzaniu świadomości narodowej i budowaniu tożsamości młodych Polaków poprzez niecodzienne lekcje historii.
Dla kogo?
Młodzież zaproszona do udziału nie jest zwyczajna. Grupę docelową stanowią wychowankowie placówek interwencyjnych i środowiskowych takich jak Pogotowie Opiekuńcze w Krakowie, czy Świetlica SOS Ojców Pijarów.

Co robimy?
Organizatorzy za punkt wyjścia uczynili kanon najważniejszych polskich świąt narodowych, jako widzialnych symboli tożsamości narodowej, polskiego dziedzictwa politycznego, cywilizacyjnego czy kulturowego. Tym samym działania realizowane podczas rocznego programu skupione są wokół trzech ważnych dla każdego Polaka dat: 3 maja, 15 sierpnia oraz 11 listopada.
Każde z tych wydarzeń, celebrowane podczas oficjalnych uroczystości państwowych w Warszawie, poprzedzone jest wprowadzeniem, gdzie poprzez uczestnictwo w wycieczkach, prelekcjach, lekcjach muzealnych młodzież ma szansę dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach w dziejach polskich w przełożeniu na historię regionu – odnaleźć to, co „małopolskie” w historii Polski. Tak zmotywowani i przygotowani do patriotycznego przeżywania świąt narodowych, uczestnicy projektu mają szansę nie być jedynie biernymi obserwatorami wszystkich wydarzeń, lecz aktywnymi ich uczestnikami.

Jak?
Biorąc pod uwagę grupę docelową organizatorzy postawili przede wszystkim na wartość merytoryczną i … atrakcyjność środków przekazu. Dlatego też projekt opiera się na trzech mocnych punktach.
Pierwszy to oczywiście historia, opowiedziana ciekawie i poznawana tak, by można było jej niemal dotknąć. I tak na ten przykład historia bitwy pod Racławicami, opowiedziana została … pod Racławicami, na stokach tamtejszego kopca i przy mogiłach kosynierów.
Drugim niezwykle ważnym punktem to film i fotografia. Odkryte podczas projektu miejsca i wydarzenia młodzież uwiecznia za pomocą aparatu i kamery wideo. Prace dzieci zebrane w fotorelacje i reportaże filmowe, po wcześniejszej selekcji i obróbce publikowane są na stronie internetowej projektu: www.malopolskieswieta.pl oraz na fotoblogu projektu dostępnym pod adresem malopolskieswietapolskie.wordpress.com.
Trzeci element to aktywność fizyczna. Stąd też wycieczki po Krakowie i Małopolsce mają charakter nie tylko pieszy, ale realizowane są także na rowerach.

Kto?
Pomysłodawcami i organizatorami projektu Małopolskie Święta Polskie są dwie krakowskie fundacje: Instytut Aurea Libertas oraz Fundacja Na Pomoc.

Więcej informacji na www.malopolskieswieta.pl oraz http://www.facebook.com/MalopolskieSwietaPolskie

opr.s/

źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl