Rozmaitości
Czwartek, 27 października 2016 22:04

Małopolska z najlepszymi projektami kulturalnymi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru projektów kulturalnych z poszczególnych województw, które mają szansę na dofinansowanie w ramach Kontraktów Terytorialnych. Z Małopolski przeszło aż 9 projektów (z czego 5 jest realizowane przez małopolskie instytucje kultury) – to najlepszy wynik spośród wszystkich województw. W sumie zakwalifikowano 89 projektów za całego kraju. Zgłoszono aż 231.
- To ogromny sukces małopolskich instytucji kultury. Cieszymy się, że ministerstwo kultury doceniło nasze projekty i dało im „zielone światło”. Dzięki temu wiele z naszych perełek ma szansę zyskać nowy blask. Myślę tu nie tylko o zabytkowych budynkach, którymi opiekuje się Muzeum Tatrzańskie czy Muzeum Lotnictwa Polskiego, ale też tak długo wyczekiwanej modernizacji siedziby Filharmonii Krakowskiej – mówi Leszek Zegzda, który w zarządzie województwa odpowiada za kulturę.

Pierwszym z zakwalifikowanych projektów z puli jest rewaloryzacja zabytkowych obiektów Muzeum Etnograficznego w Krakowie – wśród nich jest nie tylko modernizacja dawnego ratusza na krakowskim Kazimierzu, ale też kamienicy "Esterka" czy dawnego budynku gospodarczego z zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie-Kobierzynie.

Na kompleksowy remont mają również szansę perełki architektury drewnianej, które znajdują się w małopolskich skansenach. Dzięki projektowi SKANSENOVA zostaną one nie tylko odnowione, ale też zabezpieczone przed m.in. kradzieżami.

Dawny blask ma szansę odzyskać również sześć budynków, które wchodzą w skład zespołu Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, czyli: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Galeria Wł. Hasiora, Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje im. M. i B. Dembowskich, Zagroda Sołtysów w Jurgowie, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze. Zaplanowano w nich m.in. nowe przestrzenie ekspozycyjne czy sale edukacyjne.
Do Kontraktu Terytorialnego zarekomendowano również konserwację obiektów, które znajdują się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Chodzi m.in. o hangar główny, garaż nr 1 i 2, kancelarię i spadochroniarnię, które należą do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Projekt zakłada również zakup dodatkowego sprzętu multimedialnego i muzealnego.

Wyniki naboru to także dobre wieści dla melomanów, bo wśród zakwalifikowanych zadań znalazły się prace w siedzibie Filharmonii Krakowskiej – na czele z wyciszeniem głównej sali koncertowej, a także rozbudową strefy słuchacza i zaplecza.

Szansę na wsparcie ma również pomysł utworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Benedyktynów, które mogłoby zostać zlokalizowane w tynieckim opactwie. Zakonnicy chcą na ten cel przeznaczyć nieudostępnione do tej pory pomieszczenia, które zostaną zaadaptowane na ten cel.

Wśród wybranych przez ministerstwo projektów jest również remont tzw. szkoły, która znajduje się na terenie zespołu klasztornego Mniszek Benedyktynek w Staniątkach. Budynek ma zostać gruntownie przebudowany, tak by znalazło się tam miejsce na: muzeum, bibliotekę, archiwum, czytelnię oraz sale edukacyjne.

Rozbudowany w najbliższej przyszłości może być też budynek, w którym mieści się Muzeum Historii Fotografii im.Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Zwiększy się dzięki temu nie tylko powierzchnia ekspozycyjna, ale też miejsce na pracownie digitalizacyjną czy magazyn do przechowywania zbiorów.

Listę ministerialnych rekomendacji z Małopolski zamykają prace konserwacyjne w budynkach Domu Zakonnego Salezjanów w Oświęcimiu – czyli m.in. zabytkowej kaplicy św. Jacka, Domu Zakonnego Salezjanów, a w tym podziemi w budynku szkoły salezjańskiej, sanktuarium MBWW wraz z rewitalizacją Placu św. Jacka.

Wykaz projektów rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego został teraz przekazany do Ministerstwa Rozwoju. Właśnie ten resort jest odpowiedzialny za dalszą koordynację prac, których finałem będzie przyjęcie listy przez Radę Ministrów. Projekty, które zostaną włączone do Kontraktów Terytorialnych, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w kolejnych konkursach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl