Golemo
Rozmaitości
Piątek, 13 maja 2016 12:43

Małopolska przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży

Trwa odliczanie do Światowych Dni Młodzieży, w których przygotowanie zaangażowane jest również Województwo Małopolskie. Główne zadania to poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego terenu w Brzegach, transport pielgrzymów, oznakowanie i dekoracja Krakowa oraz wsparcie finansowe organizacji ŚDM.
Tereny w Brzegach, gdzie mają odbywać się główne uroczystości w ramach ŚDM 2016, to bezpośrednie sąsiedztwo rzeki Serafy i potoku Zabawka. Już w 2015 roku Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie przeprowadził gruntowną konserwację koryt obu rzek i dwukrotnie wykosił wały. Konserwacji poddano również koryto Wilgi w rejonie Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Łączny koszt tych prac to ponad 740 tys. zł.

Wyremontowane zostały 3 mosty na Serafie w Kokotowie i Wieliczce. Koszt robót to 228 933 zł. Łączny koszt prac wykonanych przez MZMiUW w związku z przygotowaniami do ŚDM to ponad 970 tys. zł. Bezpośrednio przed samymi ŚDM zaplanowano jeszcze dodatkowe prace przy zabezpieczeniu terenu – m.in. wykonanie tymczasowych grobli z worków z piaskiem w najbardziej newralgicznych miejscach zagrożonych powodzią, których koszt wyceniany jest na ok. 450 tys. zł.

Oprócz tego władze województwa przekazały 2,5 mln zł gminie Wieliczka na budowę mostów na Serafie i potoku Zabawka. Pozwoli to na zabezpieczenie punktów komunikacyjnych milionów pielgrzymów oraz służb obsługujących ŚDM na Campusie Misericordiae.

W gotowości na przewiezienie tysięcy pielgrzymów i dostosowania swojej oferty do ich potrzeb jest spółka województwa - Koleje Małopolskie. Podczas Światowych Dni Młodzieży pociągi będą kursować częściej, będą dołączane również dodatkowe wagony.

Od 23 lipca do 2 sierpnia planowane jest m.in. zwiększenie składów pociągów kursujących regularnie, większa częstotliwość kursowania pociągów w relacji Kraków Lotnisko – Wieliczka Rynek Kopalnia - przez cała dobę co 30 minut i uruchomienie dodatkowych pociągów w relacji Kraków Lotnisko – Kraków Główny przez całą dobę. Planowane są także dodatkowe kursy do Miechowa, aby pielgrzymi zakwaterowani w tym rejonie mogli bez problemów dojechać do Krakowa. Na tej trasie będzie jeździło dodatkowo 12 pociągów. Niemal cały tabor Kolei Małopolskich zostanie wykorzystany do obsługi dodatkowych kursów na linii Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia. Natomiast do obsługi trasy do Miechowa spółka wypożyczy 6 pociągów od Kolei Mazowieckich.

Koszt uruchomienia dodatkowych pociągów oraz zwiększania długości składów oszacowano na ok. 1,45 mln zł. Spółka stara się o dofinansowanie z budżetu państwa.

Województwo Małopolskie przygotowuje kampanię promocyjną pod hasłem: „Małopolska! Młodość to stan ducha”. Będzie skierowana do pielgrzymów, dlatego część komunikatów zostanie przygotowana w obcych językach, ale również do mieszkańców Małopolski. Twarzą kampanii będzie ojciec Leon Knabit. W Krakowie pojawi się 60 billboardów, a kolejne 31 w 19 innych miastach województwa. Kampania będzie prowadzona w internecie, social mediach, telewizji, w autobusach, tramwajach i pociągach Kolei Małopolskich. Koszt kampanii to 1,5 mln zł, a większość działań została zaplanowana na lipiec br.

Oprócz tego wspólnie z Krakowem województwo przygotuje dekorację oraz oznakowanie stolicy Małopolski. Będą to m.in. flagi, oznaczenia ważnych dla pielgrzymów punktów oraz zabytków, billboardy, drogowskazy – w sumie aż 8 064 szt., w tym z logo województwa: 6 052 szt.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl