Rozmaitości
Poniedziałek, 5 maja 2014 23:00

Majówka w Szczawnicy

Długi weekend majowy za nami. W ofercie kulturalnej przygotowanej przez miasto i gminę Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury na 1 maja, znalazł się przemarsz ulicami miasta mażoretek „Fantazja” i Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ogrodzieńca.
Kolorowe stroje, młodość i witalność gości z Jury Krakowsko – Częstochowskiej, w połączeniu z głośną muzyką, sprowadziła licznych widzów pod kolejkę, gdzie na scenie plenerowej mażoretki dały popis swoich umiejętności w kilku układach defiladowych i scenicznych, a orkiestra dęta pod batutą Stefana Łebka zaprezentowała standardy muzyki rozrywkowej i filmowej w opracowaniach orkiestrowych. O samej orkie-strze i grupie „Fantazja” opowiedział burmistrz Ogrodzieńca Andrzej Mikulski, ciesząc się z ponownej wizyty w Szczawnicy i zapraszając do odwiedzenia swojej gminy, znanej z tury-stycznych i zabytkowych walorów. Wieczorem, przybyłych pod kolejkę bawił pięcioosobowy Góralski Kabaret „Truteń”. Artyści ze Skawy, jak zawsze pełni humoru, w godzinnym programie złożonym z najnowszych skeczy polityczno - obyczajowych, rozśmieszyli widzów do łez.

2 maja Uzdrowisko Szczawnica S.A. i grupa Thermaleo zaprosili do muszli koncertowej Parku Górnego na XIV Święto Wód Szczawnickich. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kaplicy Zdrojowej, w której uczestniczył Szczawnicki Chór Kameralny. Następnie na sto-iskach zgromadzonych przed Muszlą Koncertową można było zapoznać się z ofertą uzdrowisk galicyjskich, porozmawiać o walorach wód leczniczych z Radiem RDN i posłuchać muzyki Jaśka Kubika z Krościenka n/D. Była także okazja do nabycia atrakcyjnych pamiątek – wyro-bów sztuki ludowej i rzemieślniczej.

Po południu została otwarta dla zwiedzających Rozlewnia Wód Mineralnych, gdzie o pro-dukcji wód leczniczych: „Stefan”, „Jan”, „Helena”, „Józefina” oraz „Józef” i konfekcjono-waniu ich do pięciolitrowych kartonów opowiedział pracownik rozlewni. Na Plac Dietla przy-jechał barwny Korowód Szalayowski złożony z kapeli "Białopotocanie" i członków Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”, ubranych w stroje góralskie. Wieczorem w Muszli koncertowej wy-stąpił zespół Mr. Pollack, znany z rockowych, ostrych opracowań standardów estradowych i utworów muzyki klasycznej. Następnie w repertuarze przebojów rozrywkowych i operowych zaprezentowała się Milena Walosik, artystka z Krościenka n.D. Na zakończenie dnia zagrała utytułowana Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto w Łącku, pod batutą dr Stanisława Strącz-ka. Świetnie wykonany bogaty program, który utworzyły utwory instrumentalne i wokalne, rozrywkowe i folkowe, rozgrzał zgromadzoną – mimo deszczu – publiczność, która oklaskami wyprosiła kolejne bisy.

3 maja, po dopołudniowych uroczystościach patriotyczno – religijnych na Przysłopie, wie-czorem na placu pod kolejką „Palenic” koncertował folkowy zespół „Turnioki”. Choć deszcz i chłód osiągnęły swoje apogeum, nie odstraszyło to widzów. Pod parasolami tańczyli i klaskali w rytm żywiołowych, rockowych przebojów zespołu, inspirowanych góralską muzyką. Imprezy pod kolejką poprowadził dyrektor MOK Piotr Gąsienica.

Na zakończenie Majówki w Pieninach, 4 maja w altanie Parku Dolnego w wieczornym koncercie wystąpił zespół FolkPower. Zespół, złożony z muzyków rodzimego pochodzenia, promował w plenerze swoją najnowszą, tegoroczną płytę „Folkowanie”, która zyskała duże uznanie widzów.

Tegoroczna majówka, po wielce obiecującym początku, nie rozpieszczała nas pogodą. Okazało się jednak, że mimo kapryśnej aury, z opadami i niskimi temperaturami, w Szczaw-nicy zawsze można się dobrze bawić!

Alina Lelito

źródło: UMiG Szczawnica

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl