Rozmaitości
Niedziela, 3 maja 2015 13:34

Majówka w Gorcach i inauguracja kampanii społecznej "Nie rzucim ziemi" (zdjęcia)

W Ochotnicy Górnej oraz Nowym Targu trwa cykl wydarzeń w ramach Majówki w Gorcach. Impreza jest połączona z IV Spotkaniami Artystów i Twórców Ludowych Łuku Karpat. To także okazja do inauguracji kampanii społecznej "Nie rzucim ziemi".
Artyści i twórcy spotkają się na szlaku - w pół drogi od Rumunii, Ukrainy, przez Bieszczady, Beskid Niski, Gorce, Pieniny, Podhale aż po Beskid Śląsk. - Spotkanie się twórców i artystów ludowych i w takim miejscu, to swoisty fenomen dzisiejszych czasów, gdzie króluje pogląd, że sztuka ma straszyć i powalać na kolana. Jest to także powrót do korzeni ludzi gór, mających początek w wędrówce ludu wołoskiego szlakiem Łuku Karpat - tłumaczą organizatorzy.

W trakcie Majówki w Gorcach zaplanowano m. in. na warsztaty artystyczne, promocję książki „Regionalizm czy nowa etniczność. Wieś podhalańska w XXI w.” autorstwa Ewy Nowickiej i Anny Wrony, posiady, prezentacje prac - efektów zajęć warsztatowych, wspólne muzykowanie oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznych.

Ruszyła także ogólnopolska kampania społeczna „Nie rzucim Ziemi”. Jej celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom. Wojciech Jachymiak jeden z inicjatorów kampanii przypomina, że od 1 maja przyszłego roku będą mieli prawo wykupywać polską ziemię.

- Kampania to kwestia budowa świadomości przywiązania do polskiej ziemi. Trzeba szukać różnych sposobów na to, żeby pobudzić w Polakach wspólnotę narodową, przeciwstawić się temu, by w przyszłości do dopuszczać do głupich pomysłów na sprzedaż polskiej ziemi. Każdy naród powinien pilnować swojej ziemi, bo ona tworzy jego tożsamość. inne państwa chronią swój majątek, w naszym kraju tego nie ma - mówi w rozmowie z Malopolskaonline Wojciech Jachymiak.

- W czasach, gdy byliśmy w niewoli, więcej było patriotyzmu, niż w okresie tuż po odzyskaniu niepodległości. Dziś przed nami decyzja dotycząca odpowiedzialności za przyszłość Polski. Jeżeli ziemia nie będzie w stanie połączyć Polaków, to nic nam nie zostanie. Nie ma na co czekać, musimy być aktywni. Nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. "Coraz mniej jest Polski w Polsce" - dodaje.

Kampania ma celu doprowadzenie do przyjęcia przez sejm ustawy chroniącej ziemię przed sprzedażą obcokrajowcom (stosownym projekt obywatelski został odrzucony), wprowadzenie zapisów ochronnych na wzór istniejących w innych krajach europejskich oraz budowę świadomości przywiązania do polskiej ziemi.

Wojciech Jachymiak zapowiada między innymi realizację materiałów audiowizualnych. - W tej chwili powstaje film dokumentalny, który dedykuję ludziom, którzy żyć będą za sto lat. Chodzi o to, by zobaczyli co robili ich przodkowie, jak "wygaszali Polskę" - jak oddawano przemysł, energetykę, banki, media. Żeby widzieli tę działalność polityczną, brak zainteresowania obroną polskiego interesu - mówi reżyser.

s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl