Rozmaitości
Wtorek, 12 lipca 2016 23:28

Magiczny zamek w Olsztynie koło Częstochowy (zdjęcia)

Jedną z wielu atrakcji na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd (pieszym i rowerowym) są ruiny zamku w Olsztynie – leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim.
Potężna budowla została wzniesiona na początku XIV wieku, a kilkadziesiąt lat później rozbudowana z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Chodziło o obronę pogranicza śląsko - małopolskiego. Pod koniec XIV wieku zamek stał się własnością Władysława Jagiełły, potem stał się siedzibą starostwa niegrodowego posiadającą stałą załogę wojskową. Zamczysko zniszczył pod koniec XVI wieku Maksymilian Habsburg pretendujący do polskiej korony, a resztę dopełnił niemal sto lat później potop szwedzki. Mury rozbierano, a budulec wykorzystywano na przykład do budowy kościoła w Olsztynie powstającego w latach 20. XIX wieku.

Ruiny zamku usytuowane są na kamiennym wzgórzu zwanym Słonecznymi Skałami, a porozrzucane dookoła wapienne skałki dodają im tajemniczego uroku. Do dziś z zamku zachowały się mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i ślady dymarek.

W latach 1992 – 1993 oraz 1995 – 1998 odbywał się tu międzynarodowy pokaz pirotechniki i laserów. Po zawaleniu się fragmentu muru zamkowego konserwator zabytków zakazał tego typu imprez. Mimo to ruiny zamku udostępnione są do zwiedzania.

Ze szczytu wzgórza roztacza się wspaniały widok na okolicę, która wygląda jeszcze ciekawiej z wyremontowanej 35-metrowej baszty.

Po zwiedzeniu tych magicznych ruin, warto udać się na posiłek do pobliskiej restauracji”Spichlerz” jest to zabytkowy drewniany spichlerz galeriowy pochodzący z Borowna, zbudowany został w 1783 roku na zlecenie Franciszka Paciorkowskiego. Stanowi on cenny przykład staropolskiej, drewnianej architektury ludowej.

Tomasz Cichocki i materiały promocyjne Urzędu Gminy Olsztyn
WSB
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl