Rozmaitości
Wtorek, 25 czerwca 2013 21:24

Liczy się każdy oddech

To propozycja nie tylko dla palaczy, ale także dla osób, które przebywają w ich towarzystwie, nawet jeśli na razie nie odczuwają żadnych objawów. Mogą z niej także skorzystać osoby, które mają uporczywy kaszel, zadyszkę, duszność po wysiłku. Badaniem powinni się też zainteresować pracownicy narażeni na wdychanie szkodliwych pyłów lub gazów w miejscu zatrudnienia. Podczas Dnia Spirometrii 27 czerwca w Centrum Zdrowia Tuchów można będzie bezpłatnie wykonać badanie układu oddechowego.
Badanie spirometryczne jest łatwą i nieinwazyjną metodą, pozwalająca na określenie podstawowych zaburzeń. Sprawdzana jest objętość i pojemność płuc, a także przepływy powietrza w oskrzelach. Na pytanie, kto powinien się przebadać specjaliści coraz częściej odpowiadają, że niemal każdy. Zmierzenie pojemności płuc należy traktować na równi z mierzeniem wzrostu, obwodu w talii, czy ważeniem się. Przekonanie, że długotrwały kaszel to normalny skutek palenia papierosów nie niosący konsekwencji zdrowotnych jest dosyć rozpowszechnione. Tymczasem zlekceważenie objawów może grozić rozwojem: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz astmy. Badaniu powinni się podać także wszyscy, którzy mieli infekcję układu oddechowego. Takie wirusowe czy bakteryjne infekcje przechodzą dość szybko. Często pozostawiają jednak nadwrażliwość oskrzeli, które chętniej się kurczą i przepływ powietrza przez płuca jest gorszy. Warto też, aby badaniu spirometrycznemu poddały się kobiety w ciąży. Pozwoli im to na otrzymanie informacji, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość tlenu

Spirometria trwa zazwyczaj około piętnastu minut. Miesięcznie Centrum Zdrowia Tuchów wykonuje średnio 80 takich badań. Zazwyczaj kierują na nie lekarze POZ, medycyny pracy i specjaliści z poradni pulmonologicznych.

Tegoroczny Dzień Spirometrii odbywa się pod hasłem Liczy się każdy oddech. Celem akcji jest zwiększenie świadomości zdrowia oddechowego poprzez skłonienie Polaków do regularnych badań. Specjaliści oceniają, że w kraju na astmę cierpi prawie 2 miliony osób, czyli około 5% populacji. U osób młodszych najczęściej choroba ta jest związana z uczuleniem na różne alergeny. Większość przypadków astmy u dorosłych ma charakter choroby zawodowej, wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla układu oddechowego w miejscu pracy. Obturacyjna choroba płuc jest obecnie czwartą przyczyną zgonów na świecie, po schorzeniach układu krążenia, nowotworach i wypadkach. Jej główną przyczyną jest palenie papierosów. Nie tylko zabija, ale także powoduje kalectwo i niepełnosprawność. Chorzy nie są w stanie chodzić po schodach ani wykonywać prostych, codziennych czynności.

Podczas II Polskiego Dnia Spirometrii w Tuchowie można będzie wykonać bezpłatne badanie w gabinecie obok Poradni Pulmonologicznej przy ulicy Szpitalnej 1, w godz. 12-16. Nie trzeba się wcześniej rejestrować.

Marek Kołdras

źródło: CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW Sp. z o.o.

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl