Rozmaitości
Piątek, 13 grudnia 2013 12:38

Lawinowe ABC - kolejna edycja

ZAKOPANE. W siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyła się konferencja prasowa inaugurująca trzecią edycję akcji Lawinowe ABC, której celem jest promocja bezpiecznych zachowań zimą w górach. Przedsięwzięcie składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym.
Ideą akcji jest uświadomienie odbiorcom, że działanie zimą w górach wiąże się z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

Najważniejsze działania w ramach trzeciej edycji akcji to: wydanie książki Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów oraz ulotki Uwaga, lawiny, działalność treningowego centrum lawinowego na Kalatówkach pod patronatem PZU, montaż dodatkowego punktu kontrolnego służącego do sprawdzania detektorów lawinowych (na Hali Gąsienicowej), wycieczki edukacyjne dla uczniów, szkolenia, konkursy oraz Górska Szkoła Mammuta.

Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów
To już druga pozycja wydawnicza Tatrzańskiego Parku Narodowego poświęcona bezpieczeństwu w górach. W 2004 roku TPN wspólnie z Freerajdy Sp. z o.o. wydał książkę Kochaj śnieg – unikaj lawin autorstwa Marcina Kacperka. Teraz przedstawiamy Państwu znacznie obszerniejszy poradnik – w oryginale wydany przez austriackie wydawnictwo TYROLIA zaadaptowany do warunków tatrzańskich. Mamy nadzieję, że dzięki tej lekturze narciarze, taternicy i turyści unikną lawinowych dramatów w górach.

- Wychodząc w tereny wysokogórskie, musimy pamiętać, że nie istnieje ryzyko zerowe. Wiedza na temat redukcji ryzyka – która jest »sercem« książki – ma za zadanie zminimalizować je do poziomu występującego w górach w okresie letnim. Kluczem jest konsekwentne stosowanie opisanych zasad oraz realistyczna ocena własnych umiejętności, a także panujących i prognozowanych warunków pogodowych. Chciałbym podkreślić, że niniejsza książka zajmuje się głównie niebezpieczeństwami wynikającymi z zagrożenia lawinowego – musimy więc pamiętać, że pozostaje do opanowania szereg umiejętności związanych z poruszaniem się w trudnym eksponowanym terenie wysokogórskim - przypomina Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Ulotka UWAGA, LAWINY
Ulotka jest tłumaczeniem szwajcarskiego oryginału, wydanego przez Zarząd Zespołu Szkoleniowego „Zapobieganie lawinom w sportach śnieżnych”, w którego skład wchodzą takie instytucje, jak m.in. Instytut Badania Śniegu i Lawin w Davos, Szwajcarski Klub Alpejski, Federalny Urząd Sportu (BASPO) Szwajcarski Związek Przewodnicki, Armia Szwajcarska, Szwajcarski Związek Narciarski. Wydawcą polskiego przekładu jest Tatrzański Park Narodowy. Polska wersja ulotki powstała dzięki zaangażowaniu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tłumaczenie z jęz. niemieckiego: Piotr Konopka – ratownik TOPR
Opracowanie merytoryczne: Piotr Konopka, Jan Krzysztof – TOPR
Konsultacja: Służba Lawinowa TOPR, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich

Treść ulotki została dostosowana do warunków tatrzańskich, tzn. wzbogacona ją o zdjęcia tatrzańskie oraz informacje i numery telefonów przydatne w Tatrach. Ulotka będzie dostępna jeszcze w grudniu, nieodpłatnie, w Punkcie Informacji TPN, schroniskach tatrzańskich, stacji kolei na Kasprowy Wierch oraz dystrybuowana poprzez Partnerów akcji Lawinowe ABC.

Treningowe centrum lawinowe na Kalatówkach pod patronatem PZU

Otwarcie treningowego centrum lawinowego odbędzie się 4 stycznia. Tego dnia w godzinach 11–14 w treningu pomogą ratownicy TOPR. Dodatkowo w każdą sobotę i niedzielę od 4 stycznia do końca marca w godzinach 10–15 w centrum będzie pełnić dyżur przewodnik tatrzański, który objaśni zasady działania centrum, a w razie potrzeby pomoże przeprowadzić trening lawinowy oraz pożyczy zestaw lawinowy.

Celem organizatorów jest, by centrum było maksymalnie wykorzystywane przez wszystkich użytkowników gór. Każdy chętny może tu – nieodpłatnie – odbyć trening lawinowy na sztucznym lawinisku, z zestawem lawinowe abc, korzystając z zasypanych pod śniegiem nadajników.

Centrum zakupiono i zamontowane w ubiegłym sezonie zimowym, dzięki zaangażowaniu w akcję PZU.

opr.s/

źródło: organizator

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl