Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 28 czerwca 2016 09:40

Lamus Teatralny już otwarty i czeka na zwiedzających (zdjęcia)

Nowoczesne multimedia, a obok nich oryginalne kostiumy aktorów i rekwizyty, które grały w najsłynniejszych przedstawieniach Teatru im. J. Słowackiego – te i inne atrakcje czekają na wszystkich, którzy odwiedzą otworzony właśnie w Krakowie Lamus Teatralny.
Wbrew nazwie, to budynek, w którym tętni życie – oprócz ciekawych zajęć i warsztatów, znalazły się tam też m.in. pracownie krawieckie teatru. Lamus Teatralny w okresie wakacyjnym będzie dostępny dla zwiedzających nieodpłatnie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 18.00.

Budynek przy ul. ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie, który przez 100 lat jako magazyn teatralnych, zmienia swoją funkcję. W ostatni poniedziałek czerwca otworzono tam Lamus Teatralny, miejsce, w którym miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć ciekawą ekspozycję muzealną, wypożyczyć kostiumy i rekwizyty, wziąć udział w warsztatach rzemiosł teatralnych, a nawet otwartych dla publiczności próbach spektakli. Z części budynku w dalszym ciągu będzie oczywiście korzystał Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Tu mieszczą się m.in. nowoczesne magazyny i pracownie krawieckie.

- Doskonale pamiętam ten budynek sprzed kilku lat. To, czego udało się dokonać, budzi niekłamany podziw. Wspaniała przestrzeń wystawiennicza i miejsce o ogromnym potencjale kulturalnym. Gratuluję z całego serca – nie krył zachwytu podczas oficjalnego otwarcia Lamusa Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Lamus Teatralny został tak zaprojektowany, żeby każdy, kto go odwiedzi, poczuł atmosferę dawnego teatru. Stała wystawa to ekspozycja edukacyjna, który łączy w sobie elementy multimedialne i teatralne artefakty - oryginalnymi kostiumami, rekwizytami, kolekcją broni białej. Zwiedzający będą mieli okazję nie tylko lepiej poznać fenomen teatru i rzemiosła teatralnego, ale też – w podstawowym zakresie – historię i współczesność Teatru im. Juliusza Słowackiego. Najważniejszymi zasadami stałej ekspozycji jest interaktywność, mobilność, uczestnictwo i kreatywność zwiedzających, a także edukacja poprzez zabawę.

Stała ekspozycja zajmuje dwie główne sale (L i P), oddzielone drzwiami z namalowaną przez Antona Tucha zabytkową żelazną kurtyną Teatru im. Juliusza Słowackiego (autora fresków w gmachu Teatru). Sala L to „awers” teatru – ekspozycja i jej poszczególne elementy dotyczą fenomenu teatralności – dotykalności, wizualności, zewnętrzności i zamierzonej sztuczności teatru (m.in. sztuce scenografii, kostiumu, charakteryzacji). Tu każdy jest widzem, uczestnikiem, może też na chwilę zostać artystą teatralnym. Możliwe będzie np. wirtualne wejście na scenę za pomocą interaktywnych okularów cyfrowych. Z kolei na dotykowych ekranach zwiedzający zobaczą filmy o Teatrze im. Juliusza Słowackiego, nagrania przedstawień, cyfrowe kopie fotografii teatralnych, projektów scenograficznych, kostiumów, militariów.

Sala P to „rewers” – sfera teatru, która jest zwykle ukryta przed oczami widza: przestrzeń ukazująca rzemiosło teatralne i proces tworzenia spektaklu. Tu każdy może na chwilę poczuć się „pracownikiem” teatru. Zwiedzający mogą wziąć udział w teatralnym karaoke, zwiedzić wirtualną garderobę aktorską, wirtualną kabinę inspicjenta oraz reżysera światła i dźwięku.

Więcej na stronie www.lamusteatralny.pl

opr. s/ zdj. Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl