Rozmaitości
Poniedziałek, 12 maja 2014 11:40

Łąckie Święto Kwitnącej Jabłoni

Jak co roku, od 1947 r. w maju Łącko przez trzy dni żyło Świętem Kwitnącej Jabłoni, którego organizatorem była Urząd Gminy Łącko oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łącku.
Patronatem honorowy święto objął Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski.

W programie święta, zorganizowanego z olbrzymim zaangażowaniem organizatorów, samorządowców, organizacji poza samorządowych oraz mieszkańców Gminy Łącka między innymi odbyły się zawody wędkarskie na Dunajcu, których zwycięzcą okazał się Tadeusz Kołodziej, łowiąc 34 cm. Pstrąga.

Był pokaz ratownictwa specjalistycznego, a także III Górski Bieg Kwitnącej Jabłoni o Puchar Wójta Gminy Łącko.
Oczywiście nie mogło zabraknąć także naukowej części Święta, czyli konferencji sadowniczej, organizowanej w ramach Święta Kwitnącej Jabłoni przez Stowarzyszenie Łącka Droga Owocowa od 2004 r.

Tego samego dnia, co konferencja odbyło się Walne Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej podczas którego miała miejsce promocja Almanachu Łąckiego.

Przez trzy dni święta nie brakowało imprez kulturalnych. W Amfiteatrze na Jeżowej podczas trwania Święta Kwitnącej Jabłoni wystąpili: Rafał Brzozowski, Jose Torres i Haana Dreams, kabaret Smile i zespół Blue Cafe. Nie zabrakło także występów lokalnych zespołów: Orkiestry Dętej im Tadeusza Moryto z Łącka i zespołów: Małe Łącko, Czarny Potoczek, Mali Maszkowianie, Górale Łąccy oraz kapeli regionalnych: Lagusheda (Gruzja), Fiyrloki, kapela podegrodzka, Podegrodzcy Chłopcy, Kuźnicka.

W niedziele odprawiona została Msza św. w kościele parafialnym w intencji sadowników i rolników oraz uczestników Święta Kwitnącej Jabłoni, po której przez Łącko o Amfiteatru na Jeżowej przejechał i przemaszerował barwny korowód z udziałem łąckiej orkiestry dętej i regionalnych kapel, uczestników Święta Kwitnącej Jabłoni, członków Związku Podhalan a także licznie przybyłych mieszkańców gminy i turystów.

Po korowodzie Wójt Gminy Łącko Janusz Klag oficjalnie przywitał przybyłych gości na Święto Kwitnącej Jabłoni, podkreślając, że bez mieszkańców Łącka, ale także licznie przybyłych zaproszonych na święto gości kraju i zagranicy oraz turystów Święto Kwitnącej Jabłoni nie mogłoby się odbyć. - To, że przyjęliście Państwo moje zaproszenie i przybyliście tak licznie na Święto Kwitnącej Jabłoni jest dla mnie największą satysfakcją. Nie było by bez Państwa tego święta - powiedział wójt Klag, podczas otwarcia Święta Kwitnącej Jabłoni w Amfiteatrze na Jeżowej.

Oficjalne otwarcie święta, przed występami zespołów artystycznych - poprzedziło wypuszczenie kilkudziesięciu gołębi pocztowych.

Imprezami towarzyszącymi Święta Kwitnącej Jabłoni była degustacja małopolskich produktów regionalnych w ramach Projektu ,,Zasmakuj w Małopolsce’’, wystawy prac twórców ludowych a także wystawa fotograficzna ,,Łącko w prasie dwudziestolecia międzywojennego’’.

Rzecz jasna pod Jeżową rozlokowały się liczne stoiska handlowe i gastronomiczne oraz wesołe miasteczko.
Wśród licznych wystawienniczych stoisk były między innymi stoiska łąckiego Banku Spółdzielczego, Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa z Brzeznej, stoisko Tłoczni Maurera, oferującej jedne z najlepszych soków regionu Małopolski, produkowanych na bazie owoców z terenu Gminy Łącko. Wśród wystawców znalazło się także stoisko działającej od 1907 r. Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej.

Na zakończenie tego krótkiego opisu trzydniowego Święta Kwitnącej Jabłoni leży podkreślić, że jak co roku organizacyjnie święto wypadło bardzo okazale, a wójt Gminy Łącko Janusz Klag był przez zaproszonych na święto gości, jak i wystawców postrzegany był jako doskonały gospodarz i organizator.

W oddzielnym materiale naszych Czytelników zapoznamy z przebiegiem konferencji sadowniczej, jaka odbyła się w ramach Święta Kwitnącej Jabłoni, a także wywiady z jej uczestnikami.

Ponadto zapoznamy naszych Czytelników z oceną przez Europosła Czesława Siekierskiego z PSL istniejącej sytuacji politycznej na Ukrainie i Rosji i jej wpływie na sadowniczą przyszłość producentów owoców z terenu Łącka.

Tekst i zdj. Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl