Rozmaitości
Poniedziałek, 5 września 2016 10:47

LOOK dla bezpieczeństwa mundurowych i przedsiębiorców (zdjęcia)

Ochrona życia to najważniejsze zadanie lekkiego obserwacyjno-obronnego kontenera, czyli LOOKa z Zakładów Mechanicznych Tarnów. Sprzęt, który będzie eksponowany na nadchodzącym MSPO w Kielcach doskonale odpowiada na nowe zagrożenia. Jednym z jego zastosowań w kraju może być wykorzystanie przez powstające Wojska Obrony Terytorialnej.
Nowa formacja może stosować ten sprzęt dla ochrony ważnych obiektów infrastruktury.

W związku z narastającym w Europie kryzysem imigracyjnym i zapowiedzią personalnego wzmocnienia polskiej Straży Granicznej LOOK może służyć także kontroli granic. Policja oraz inne służby porządkowe mogą go używać do kontrolowania dużych grup ludności. Wyposażenie czyni go przydatnym także dla firm, prowadzących interesy w miejscach, gdzie nie brakuje zagrożeń. Ponieważ w przeciwieństwie do kontenerów mieszkalnych konstrukcja pozwala na ochronę przed ostrzałem, wariant obserwacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla zabezpieczenia baz oraz terenów realizowanych inwestycji. Właśnie ochrona posterunków była podstawowym celem powstania sprzętu. Misje polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie pokazały, że improwizowane strażnice niewystarczająco chroniły przed ostrzałem i nie zapewniały odpowiednich warunków socjalnych. Tymczasem węzły sanitarne i składane łóżka w LOOKach dają załodze komfort, który przekłada się na skuteczność działania. Kiedy sprzęt służy ochronie infrastruktury cywilnej można go podłączyć do istniejącej sieci energetycznej. Jest też możliwość zasilania przez wewnętrzny agregat prądotwórczy, napędzający także moduł klimatyzacji.

LOOK odpowiada znormalizowanym kontenerom logistycznym, co umożliwia paletowy system załadunku i możliwość przewożenia powszechnie dostępnymi samochodami ciężarowymi. Dodatkowe osłony przy dolnych krawędziach uniemożliwiają wrzucenie granatu czy butelki z płynem zapalającym. Standardowe uzbrojenie stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3 uzbrojony w WKM-Bm 12,7 mm. Głowica optoelektroniczna prócz całodobowej obserwacji terenu, może być też wykorzystywana do rejestracji obrazu. W LOOKu można uzupełniać amunicję z wnętrza kontenera. Istniejący właz stropowy może być także wyposażony w obrotnicę, osłony balistyczne i karabin maszynowy UKM-2000C. Doświadczenie tarnowskich konstruktorów wyniesione z prac nad krytą mobilną strzelnicą kontenerową pozwoliło na zapewnienie osłony balistycznej, chroniącej przed odłamkami pobliskich wybuchów. Sprzęt wytrzymuje ostrzał z broni ręcznej, w tym z rkm-ów i karabinów snajperskich. Można go doposażyć w ekrany przeciwkumulacyjne, co chroni także przed użyciem ręcznych granatników przeciwpancernych. Otwory strzeleckie w ścianach oraz właz stropowy umożliwiają prowadzenia ognia z broni ręcznej. W charakterze dodatkowej broni ZM Tarnów proponują wykorzystanie dwóch 40 mm ręcznych granatników RGP-40, własnej konstrukcji.

źródło: Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl