Rozmaitości
Środa, 10 listopada 2021 16:03

Kulturalna Małopolska z okazji Święta Niepodległości i na najbliższy weekend

Koncerty z okazji Święta Niepodległości, „Dziady” w wersji muzycznej, otwarte drzwi krakowskich muzeów – sprawdź, jakie wydarzenia z okazji Święta Niepodległości (11 listopada) i na najbliższy weekend przygotowały instytucje kultury województwa małopolskiego.
Wydarzenia muzyczne: Święto Niepodległości, Dżemowe Zaduszki, muzykalny Mickiewicz

11 listopada w samo południe Filharmonia Krakowska zaprosi na uroczysty koncert upamiętniający Święto Niepodległości. Został przygotowany pod kierownictwem artystycznym Marcina Wróbla przez Oktet Wokalny Filharmoników Krakowskich oraz zaproszonych instrumentalistów. Na program wydarzenia złożą się śpiewane od pokoleń i na stałe wrośnięte w serca Polaków pieśni patriotyczne, m.in. Rozszumiały się wierzby płaczące; Ułani, ułani czy Czerwone maki na Monte Cassino.

Więcej informacji o koncercie na stronie Filharmonii Krakowskiej pod adresem https://www.filharmonia.krakow.pl/Home/9921-KONCERT_Z_OKAZJI_%C5%9AWI%C4%98TA_NIEPODLEG%C5%81O%C5%9ACI.html

Koncert na Święto Niepodległości - Filharmonia Krakowska

Muzyka związana z tematyką patriotyczną zabrzmi w Filharmonii Krakowskiej również podczas sobotniego koncertu specjalnego. Jego program wypełnią m.in. melodie ludowe, „Pożegnanie z ojczyzną” M. Ogińskiego, czy słynny filmowy polonez Wojciecha Kilara. Podczas wieczoru wykonane zostanie monumentalne dzieło symfoniczne Sebastiana Perłowskiego – Symfonia Niepodległości, skomponowane na zamówienie Instytutu Promocji Kultury Polskiej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Twórca utworu osobiście będzie dyrygował w ten wieczór Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej. Partie wokalne wykonają wybitni soliści: mezzosopranistka Roksana Wardenga oraz Viktor Yankovsky.

Koncert odbędzie się w sobotę 13 listopada o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej pod adresem https://www.filharmonia.krakow.pl/Home/9922-KONCERT_SPECJALNY.html

Koncert z okazji Święta Niepodległości - Filharmonia Krakowska

Ze Świętem Niepodległości związane są też wydarzenia nowego festiwalu muzycznego, który Filharmonia Krakowska organizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Małopolska Manufaktura Sztuki i Zamkiem Królewskim w Niepołomicach. W ramach Festiwalu Teraz Młoda Polska odbędą się dwa koncerty skoncentrowane wokół święta obchodzonego 11 listopada: jeden w Sali Akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach, drugi w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej. Obok uznanych artystów związanych z Filharmonią im. K. Szymanowskiego, Akademią Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz Operą Krakowską na jednej scenie wystąpią niezwykle utalentowani artyści młodego pokolenia, laureaci prestiżowych nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych. Zabrzmią dzieła Chopina, Żeleńskiego, Moniuszki, Paderewskiego, Szymanowskiego, Noskowskiego, Walacińskiego, Panufnika.

Więcej informacji na stronie Małopolskiej Manufaktury Sztuki pod adresem https://malopolskamanufakturasztuki.pl


W najbliższy weekend artyści Filharmonii Krakowskiej zagrają również w sakralnej przestrzeni Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Publiczność usłyszy słynne „Requiem” Mozarta. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Rafał Janiak.

Koncert odbędzie się w niedzielę 14 listopada o godz. 16.45. Wstęp wolny.


Na specjalne spotkanie z okazji Święta Niepodległości pełne muzycznych akcentów zaprasza Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Wspomnieniu postaci gen. Mariusza Zaruskiego, Żołnierza Wolności, będą towarzyszyć piosenki o górach i wolności w wykonaniu zakopiańskiej artystki Justyny Lasiak. O niezwykłej postaci żołnierza, który przebył drogę od sierżanta do generała brygady, walczył na froncie I wojny światowej, w Legionach, zdobywał Wilno, służył jako adiutant prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, opowie widzom kustosz Muzeum Tatrzańskiego - Wojciech Szatkowski.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 11 listopada w oddziale muzeum - Galerii Sztuki Im. W.j. Kulczyckich, o godz. 18.00.


Recital Muzyki Polskiej z okazji Święta Niepodległości organizuje Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Utwory m.in. Chopina, Paderewskiego i Stojowskiego wykona pianista Michał Karol Szymanowski. Koncert poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz. Wydarzenie jest częścią XXVII edycji Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS.

Koncert odbędzie się w czwartek 11 listopada o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ pod adresem https://mcksokol.pl/cykl/iubilaei-cantus-sadecki-festiwal-muzyczny

MCK SOKÓŁ przygotowuje również inny wyjątkowy kameralny koncert. Pod hasłem Zaduszki Dżemowe wystąpi tarnowski wokalista i gitarzysta Wojtek Klich. W jego wykonaniu zabrzmią utwory nieżyjących już rodzimych artystów.

Koncert odbędzie się w piątek 12 listopada o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ pod adresem https://mcksokol.pl/wydarzenie/zaduszki-dzemowe-wojtka-klicha

Na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się koncert wieńczący inauguracyjne spotkanie uczestników nowej edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów. To jeden z najstarszych programów Centrum, dedykowany utalentowanym skrzypkom, wiolonczelistom i kontrabasistom z klas V i VI szkół muzycznych I stopnia. W ramach przeprowadzonego w październiku ogólnopolskiego naboru, do Orkiestry zaproszone zostało grono wspaniale zapowiadających się młodych muzyków. Podczas dwuletniego programu, grupa ta doskonalić będzie umiejętności pod kierunkiem Moniki Bachowskiej, a także zaproszonych do współpracy solistów i muzyków czołowych polskich orkiestr.

Występ Lusławickiej Orkiestry Talentów pod dyrekcją Moniki Bachowskiej odbędzie się w niedzielę 14 listopada o godz. 16.00. Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc pod adresem https://penderecki-center.pl/aktualnosci#39561


W kawiarni Teatru Witkacego w Zakopanem z kolei wyjątkowy koncert inspirowany II częścią „Dziadów". Multiinstrumentalista Przemek Sokół razem z zespołem zaprezentuje własną wizję dramatu Adama Mickiewicza. Muzyka pełni rolę równorzędną słowu i snuje własną opowieść. Publiczność czeka niezwykłe spotkanie trąbki, liry korbowej oraz bębnów ramowych - instrumentów o sakralnej wręcz mocy.

Koncert odbędzie się w piątek 12 listopada o godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru pod adresem http://www.witkacy.pl/pl/aktualnosci/archiwum/427-koncert-dziady-cz-ii-przemyslaw-sokol

Dziady - koncert Przemka Sokoła
Spektakle teatralne: Danton, Czechow i Moniuszko

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie prezentuje dwie ze swoich najnowszych inscenizacji:

- na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) spektakl „Danton” nawiązujący do głośnej sztuki Stanisławy Przybyszewskiej, m.in. zekranizowanej przez Andrzeja Wajdę. Reżyserem adaptacji jest Radosław Stępień. W słynne historyczne postaci rewolucji francuskiej wcielają się Mariusz Bieryt, Dominik Stroka i Adam Wierzyński. W obsadzie również - Agnieszka Judycka i Magdalena Osińska (czwartek 11 listopada – sobota 13 listopada, godz. 19.00, niedziela 14 listopada – godz. 18.00)

- na scenie Dom Machin sztuka „Debil” – adaptacja sztuki Maliny Prześlugi uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Utwór w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie występują Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek (czwartek 11 listopada – sobota 13 listopada, godz. 19.00, niedziela 14 listopada – godz. 18.00)

Więcej informacji o repertuarze teatru na stronie https://teatrwkrakowie.pl

Spektakl Debil na Scenie MOSfot. Bartek Barczyk/Teatr im. J. SłowackiegoSpektakl Debil na Scenie MOS

Teatr Witkacego w Zakopanego zaprasza na kolejne pokazy swojej najnowszej premiery, opartje na klasycznej sztuce Antoniego Czechowa. „Wiśniowy sad” to spektakl o ludziach, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu. Twórcą nowej adaptacji utworu jest rosyjski dramatopisarz i reżyser Nikołaj Kolada. W obsadzie będzie można zobaczyć m.in. Dorotę Ficoń, Agnieszkę Michalik, Joannę Banasik, Piotra i Krzysztofa Łakomików, Adriannę Jerzmanowską i Andrzeja Bieniasa.

Spektakl będzie można obejrzeć w sobotę 13 listopada o godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru www.witkacy.pl/pl/repertuar/aktualnie-grane

Na scenę Opery Krakowskiej wraca głośna inscenizacja „Strasznego dworu" w reż. Laco Adamika. Premierowe wykonanie dzieła Stanisława Moniuszki odbyło się w Warszawie we wrześniu 1865 roku. Ta, będąca syntezą staropolskiej kultury, przywołująca temat świetności XVIII-wiecznej Polski, opera wywołała wówczas prawdziwą manifestację patriotyczną wśród zgromadzonej publiczności. W krakowskiej adaptacji występują m.in. Tomasz Kuk, Sebastian Marszałowicz, Katarzyna Oleś- Blacha i Adam Szerszeń.

Spektakl można obejrzeć w sobotę 13 listopada i niedzielę 14 listopada o godz. 18.30. Informacja o biletach znajduje się na stronie opery pod adresem https://opera.krakow.pl/spektakle/straszny-dwor

Centrum Sztuki Mościce zaprasza wszystkich młodych widzów na przedstawienie Jana Wilkowskiego, które należy już do klasyki Polskiego Teatru Lalek. Sztuka „Miś Tymoteusz” opowiada o przygodach tytułowego bohatera - jego osamotnianiu i poszukiwaniu przyjaźni. Barwna i pomysłowa scenografia Barbary Wójcik, muzyka Bogdana Szczepańskiego to jedne z wielu ciekawych elementów przedstawienia Teatru Lalek „Rabcio” z Rabki- Zdroju.

Spektakl będzie można zobaczyć w niedzielę 14 listopada o godz. 15.00. Więcej informacji na stronie Centrum Sztuki Mościce pod adresem https://csm.tarnow.pl/wydarzenie/820,tmw-mis-tymoteusz

W najbliższą niedzielę odbędzie się 16. edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W ramach akcji muzea z królewskiego miasta udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, przygotowując dla publiczności specjalne oprowadzania i warsztaty. Wśród uczestników wydarzenia są również małopolskie instytucje kultury:

- Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza do zwiedzania wszystkich wystaw stałych oraz udostępnia przestrzeń ogrodową swoje siedziby przy ulicy Poselskiej,

- Muzeum AK w Krakowie na swoim dziedzińcu zaprezentuje kolekcję konspiracyjnych orłów czapkowych żołnierza polskiego, znajdujących się w zbiorach instytucji,

- Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zaprasza na wystawy „Polska sztuka ludowa” i „Syberia. Głosy z północy”,

- Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało m.in. warsztaty budowania latających modeli szybowców i loty pokazowe modeli halowych szybowców i z napędem gumowym.

Cricoteka prezentuje kolejną wystawę w ramach projektu Cloakroom. Ekspozycja Przemka Branasa pod hasłem „Dzień nieobecności” stanowi kompilację połączonych ze sobą obiektów-totemów, masek-głów ze świecącego w ciemności papieru mâché udającego beton. To nie tylko nieoczywisty dialog z estetykami wypracowanymi przez Kantora i z wystawami Cricoteki, lecz również opowieść o nieustannej niekompletności i nigdy niezakończonym oczekiwaniu.

Wystawę można oglądać od 11 listopada do 3 grudnia.

Do końca listopada Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach pokazuje dwie nowe wystawy:

- ekspozycja „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z okazji przypadającego w październiku 2018 roku 70. jubileuszu objęcia przez Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wystawa okolicznościowa skomponowana została ze zdjęć archiwalnych i cytatów. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej 100 lecie niepodległości Polski.

- wystawa malarstwa Stanisław Stacha, olkuskiego artysty, który brał udział w ponad 130 wystawach ogólnopolskich, ponad 90 międzynarodowych i ponad 60 indywidualnych. Jest również twórcą i dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu, do 2009 roku działającej jako filia Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do swojej filii – Muzeum Etnograficznego na wystawę rzeźby w drewnie. Bohaterem ekspozycji jest Jan B. Styszko. W początkach lat 70 ub, wieku oglądając widokówki z ludowymi szopkami, postanowił podobną szopkę sam zrobić. Kupił ogrodniczy scyzoryk i zrealizował swój zamiar. Zaczął zbierać rzeźbę ludową i sam od czasu do czasu próbował wyrzeźbić podobne figurki. Na przełomie XX/XXI w. poznał wielu twórców ludowych z okolic Żywca. Z biegiem lat zaczął tworzyć figurki o nie tylko ludowej tematyce – mniej „ludowej”.

Wystawę można oglądać do końca stycznia przyszłego roku.

opr s/ na zdj. Straszny dwór na scenie Opery Krakowskiej/ fot. J. Jarczok/Opera Krakowska

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl