Rozmaitości
Czwartek, 22 listopada 2018 16:24

Ku pamięć jeńców Stalagu 369

Aż 16 tysięcy jeńców wojennych, w tym żołnierzy francuskich, belgijskich, holenderskich i sowieckich, więziono w niemieckim obozie Stalag 369 podczas II wojny światowej.
By uczcić ich pamięć, w setną rocznicę zakończenia I wojny światowej, wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, konsul generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet, wicewojewoda małopolski Józef Gawron, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz kombatanci wojenni, złożyli wieńce pod obeliskiem znajdującym się na skwerze im. Generała de Gaulle'a w Krakowie.

Przypomnijmy, że Stalag 369 w Krakowie był szeregiem niemieckich obozów jenieckich działających w czasie II wojny światowej, podlegających wspólnej komendanturze. Obóz główny Stalagu 369 powstał w czerwcu 1942 roku pomiędzy Kobierzynem, a Borkiem Fałęckim i istniał do sierpnia 1944 r. Niemcy osadzili w nim w tym okresie ok. 11 tysięcy jeńców wojennych, żołnierzy armii francuskich, belgijskich i holenderskich, którzy odmawiali pracy dla III Rzeszy i zostali karnie zesłani do Generalnego Gubernatorstwa. Licząc jeńców sowieckich, przez cały okres istnienia Stalagu 369 przeszło przez niego ok. 16 tys. jeńców, z czego ponad 300, głównie żołnierzy Armii Czerwonej, straciło życie.

Autor: Biuro Prasowe UMWM
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl