Rozmaitości
Poniedziałek, 22 stycznia 2018 18:00

Krynica pod znakiem Grzegorza Turnaua i ‚L’.


‚L’ to w łacińskiej nomenklaturze liczba 50. ‚L’ to również nazwa trwającej obecnie trasy Grzegorza Turnaua, z okazji jego 50-tych urodzin. Jeden z najsłynniejszych krakowskich artystów wystąpił w Pijalni Głównej 20 stycznia, w ramach cyklu Krynica Źródłem Kultury.
Grzegorz Turnau to jeden z niekwestionowanych mistrzów piosenki poetyckiej, a ‚L’ to - obok nazwy trasy - tytuł jego najnowszej płyty, na której ukazało się kilkadziesiąt niepublikowanych do tej pory utworów. Nagrania pochodzą z ostatnich 33 lat aktywności scenicznej Turnaua, a wśród nich możemy znaleźć teksty Dymnego, Staffa, Witkacego, Szymborskiej, Leca, czy Michała Zabłockiego. Mimo takiej różnorodności wszystkie z nich mają wspólny mianownik, a jest nim wrażliwość artysty.

Na początku jednak krynicka publiczność miała okazję zapoznać się z twórczością Edyty Góreckiej. To jednocześnie imię i nazwisko liderki i nazwa zespołu, który - jako półfinalista - bierze udział w trzeciej edycji Festiwalu Supportów. Trudno sobie wyobrazić lepszy wstęp do koncertu Grzegorza Turnaua. Podobna wrażliwość, poszanowanie dla dźwięków i ogromna dbałość o warstwę tekstową oczarowała widzów zgromadzonych w Pijalni Głównej.

Koncert gwiazdy wieczoru składał się w sporej części z utworów z ostatniego wydawnictwa. Rozpoczął się „Koszulą” i „Piosenką dla zmarłej”. Nie trzeba było długo czekać na najbardziej znane kompozycje, jak „Bracka” i „To tu to tam”. Aplauz publiczności wzbudziła perełka z repertuaru duetu Wasowski/Przybora - „Taka gmina”. Jubileuszowy koncert musiał się wyróżniać spośród innych, tak więc oprócz pana Grzegorza zmieniającego kolorowe marynarki jak rękawiczki, na wysokości zadania stanęli także widzowie, którzy odśpiewali artyście „Sto lat” i zgotowali gromką owację. Ze sceny zabrzmiały między innymi „Tak samo", „Ledwie chwila”, „Złoty sznur”, „Tenczyn”, „Piosenka dla ptaka”, „Krótka bajka” i „Wiem”. Końcowe „Naprawdę nie dzieje się nic” było tak naprawdę początkiem bisów, na które warto było poczekać. „Między ciszą a ciszą” oraz „Cichosza” zamknęły ten wyjątkowy, dwugodzinny wieczór w krynickiej Pijalni Głównej.

Kolejne koncerty w Pijalni będą mieć miejsce 26 i 27 stycznia. W najbliższy piątek zagra Bajm, a dzień później Chylińska.

Krynica Źródłem Kultury potrwa do 23 lutego. Bilety na poszczególne wydarzenia można nabyć w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju, w placówkach Empiku oraz na stronie ebilet.pl.

Organizatorami cyklu Krynica Źródłem Kultury są Uzdrowisko Krynica Żegiestów S.A. oraz agencja eventowa Especto.
Sponsorzy: Miasto Krynica-Zdrój i Polskie Koleje Linowe S.A.

Więcej szczegółów na www.krynicazrodlemkultury.pl


mat. prasowy, zdjęcia Grzegorz Korzec
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl