Rozmaitości
Czwartek, 22 września 2011 14:28

Koszyckie Święto Wina - od czwartku do soboty

SŁOWACJA. Piąta edycja Koszyckiego Święta Wina w tym roku nosi podtytuł „Gdzie nowoczesność łączy się z tradycją”. Święto upłynie pod znakiem połączenia tradycyjnego winiarstwa z nowoczesnymi degustacjami. Dwa miejsca, gdzie będzie przebiegał festiwal – Dolná brána i ulica Pri Miklušovej väznici od czwartku 22 września do soboty 24 września będą gościć trzydziestu wystawców oferujących wysokiej jakości wina, a także czterech wystawców z wyśmienitym jedzeniem i serami.
Koszyckie Święto Wina to punkt kulminacyjny jesieni, kiedy miasto przypomina o winiarskich tradycjach tego regionu oraz o winnicach regionu tokajskiego – w miejscowości Abaújszántó. W tym roku jednak tradycja połączy się z nowoczesnością. Do tradycji odwoływać się będzie piątkowy i sobotni program, kiedy to na scenie pojawią się zespoły folklorystyczne oraz muzyczne. Odbędzie się również pokaz wytłaczania moszczu z winogron opatrzony stosownym komentarzem, natomiast w piątek w godzinach popołudniowych do miasta zawita delegacja winna /deputacja/. Nowoczesność będzie przejawiać się u samych wystawców, którzy przywiozą do Koszyc najlepsze słowackie i zagraniczne wina, a także w samym programie degustacji, który odbędzie się w sali degustacyjnej. Połączenie święta z degustacjami stanowi swoisty, słowacki fenomen – jak dotychczas jako część programu na żadnym z festiwali nie oferowano tego nowoczesnego sposobu degustacji wina.
Nowoczesne pokazy zostaną zaprezentowane również na scenie, gdzie odbędzie się winiarski quiz, w którym będzie można zdobyć cenną nagrodę. W piątek I sobotę przewidziany jest również występ Tomáša Šajgala – mistrza Słowacji z pokazem sabrażu.

Namiot o długości 24 metrów będzie gościć trzynastu najlepszych winiarzy ze Słowacji oraz różnych zakątków świata. Również tutaj znajdą Państwo różne specjały takie jak wspaniałe włoskie wina, wina bio, wina morawskie, koszerne wina izraelskie czy cenione francuskie wina Bunan (którym w niczym nie ustępują wina od najlepszych słowackich producentów).

W tym roku nowością będzie sala degustacyjna w podziemiach Dolnej brány, gdzie odbywać się będą degustacje uzupełniane o wykłady sommelierów i pełnych entuzjazmu producentów wina. W sali degustacyjnej będą również zorganizowane dwa kulinarne show, w których zaprezentowany zostanie sposób na połączenie jedzenia z winem.

Przewiduje się degustacje win z winnicy roku Tokaj Macík Winery, argentyńskiego winiarskiego tanga w postaci winoteki Kubbo select, marki win premiowych Golguz, IRIS restaurant z hotelu Zlatý Dukát oraz kulinarne show. Trzy morawskie winnice przygotują w ramach degustacji najlepsze wino musujące roku w Czechach, a wieczór zakończy degustacja win z cenionej, francuskiej winnicy rodzinnej Bunan, gdzie wina będzie prezentował członek rodziny i współwłaściciel, pan Laurent Bunan.

Sobotę rozpocznie degustacja „Wasze wino miasta Koszyce“, gdzie będzie możliwość skosztowania win zgłoszonych do konkursu o wino miasta Koszyce. Następnie odbędzie się kolejne kulinarne show i degustacja win hiszpańskich pierwszej klasy dzięki Best Wines. Wieczór i program degustacji zakończy romantyczna degustacja przygotowana przez Sklep z dobrym winem /Obchod s dobrým vínom/, gdzie możecie się Państwo przekonać o działaniu wina jako afrodyzjaku (nie tylko wina, ale również ostryg). Istnieje możliwość wcześniejszych zapisów na degustacje.

Będą klasyczne wina pierwszej klasy, jak również nowe reduktywne wina tokajskie, tradycyjne tokajskie wina węgierskie z Abaújszántó, premiowe wina słowackie, słowackich mistrzów oraz najlepszych na świecie, a także znane winnice. Trzydziestu wystawców zaprezentuje w Koszycach wiele melodyjnych nazw. Choćby takich jak słowackie Karpatská perla /Perła Karpat/, ELESKO, Hubert, PD Mojmírovce, Martin Pomfy, Juraj Zápražný, Strekov 1075, Orechová czy zagraniczne, np. 3 morawskie winnice, chilijskie Tarapaca, argentyńskie Michel Torino, francuskie Bunan i Jean Sipp, hiszpańskie Tamaral oraz stowarzyszenie Grandes Pagos de Espaňa i inne. Goszczenie na festiwalu przedstawicieli francuskiej winnicy Bunan to prestiżowe wydarzenie, ponieważ sama winnica należy do najbardziej cenionych na świecie. W 2011 roku zdobyła szereg złotych i srebrnych medali za wina ze swojej kolekcji, regularnie otrzymuje także liczne nagrody na wystawach na całym świecie. Odnosi znaczące sukcesy również w rodzinnej Francji na Generalnej Wystawie Rolniczej lub w ramach salonu win niezależnych producentów (obie imprezy uznawane są na bardzo prestiżowe) i jest polecana przez przewodnika Hachette, w dziedzinie win różowych z rocznika 2010 s ** a ***. Winnica zajmuje obszar około 70 ha, z czego 30 ha należy do AOC Bandol, a więc w miejscu powstawania pełnych, mocnych i długowiecznych win czerwonych tworzonych na odmianie Mourvédrei, prawdopodobnie najlepszych różowych win na świecie.

Więcej informacji o uroczystościach znajdą Państwo na stronie www.kosice.sk lub na www.visitkosice.eu. Imprezę organizuje Miasto Koszyce we współpracy ze stowarzyszeniem KOŠICE-Turizmus i Miejską Częścią Koszyc - Starym Miastem.

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl