Rozmaitości
Piątek, 6 września 2013 10:55

Kopalnia Soli “Wieliczka” w specjalnej kolekcji UNESCO na Google Street View

Kopalnia Soli „Wieliczka” to najstarsze działające przedsiębiorstwo na świecie. W 35. rocznicę wpisania go na Listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, zostało udostępnione na Google Street View. Internauci na całym świecie mogą oglądać zdjęcia niemal całej turystycznej części kopalni: od długich korytarzy, przez komory Jana Haluszki czy Drozdowice po zabytki, z perłą kopalni i prawdziwą dumą górników, Kaplicą Świętej Kingi na czele. To pierwsza podziemna kolekcja Street View w Europie i jedna z kilku na świecie.
Zdjęcia w kopalni soli w Wieliczce wykonano w kwietniu 2013 r. Zespół Google Street View, wyposażony w specjalny aparat fotograficzny ze statywem, pracował od świtu do nocy, aby udokumentować to wyjątkowe miejsce. Warunki oświetleniowe panujące w kopalni utrudniały prace, dlatego niektóre ujęcia trzeba było wielokrotnie powtarzać. Jednak w efekcie końcowym, trasa turystyczna, na której znajdują się wyrobiska eksploatowane od XVII do XIX wieku i która zawiera ponad 20 komór usytuowanych na trzech poziomach, od 64 do 135 m pod ziemią, jeziora i kaplice
z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami została przeniesiona na Mapy Google. Jeśli dotychczas kopalnia w Wieliczce była odwiedzana przez ok. milion turystów rocznie, to dzięki otwarciu komnat w wirtualnym wymiarze, jej popularność wzrośnie jeszcze bardziej. Dzięki Street View, teraz także osoby z najodleglejszych zakątków świata mogą podziwiać zabytki Wieliczki.

Każdego roku podziemia Wieliczki zwiedza ponad milion turystów z ponad 170 krajów świata. Mam nadzieję, że dzięki prezentacji w Street View turystów będzie znacznie więcej, a wirtualne panoramy trasy turystycznej pozwolą obejrzeć detale, które często umykają uwadze zwiedzających. Warto do podziemi powracać i odkrywać je na nowo – prezentacja w Google Street View to znakomity przedsmak podziemnej wyprawy – mówi Kajetan d’Obyrn Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA.

Google wraz z UNESCO stara się dać milionom internautów z całego świata możliwość poznania najważniejszych kulturowo miejsc na świecie, nawet jeśli nie mają możliwości odwiedzenia ich osobiście. W tym roku przypada 35. rocznica wpisania Kopalni Soli “Wieliczka” na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, która obecnie obejmuje 14 polskich obiektów. Z tej okazji Wieliczka jest kolejnym obiektem, który znajdzie się na liście specjalnej kolekcji Street View UNESCO World. Już teraz internauci mogą wybrać się wirtualny spacer po 19 europejskich miejscach w Czechach, Francji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii jak np. Wersal, Pompeje, Stonehenge, Cáceres, Kinderdijk-Elshout czy też centrum Pragi.

Co więcej, w kwietniu br. Google udostępnił tysiące nowych, panoramicznych zdjęć miast i miejscowości całej Polski a wśród nich znalazły się również zdjęcia Street View z polskiej Listy Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: Kościół Pokoju w Świdnicy oraz Kościół w Jaworze czy Zamek Królewski na Wawelu.

Link do zdjęć Kopalni Soli „Wieliczka” na Street View: http://goo.gl/OP8MIz

opr.s/

źródło: materiały prasowe

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl