Rozmaitości
Sobota, 26 października 2013 19:11

Konkurs barmański w Zespole Szkól Zawodowych i Placówek (zdjęcia)

KROŚCIENKO. W Restauracji „ Klasyczna” Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek odbyła się III Edycja Konkursu „Mam zawód. Mam fantazję” w konkurencji Barman w kategoriach: long drink oraz short drink. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” finansowanego ze środków UE.
Konkurs przygotowała i czuwała nad jego przebiegiem Krystyna Osowska, szkolny lider projektu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce."

Zmagania konkursowe oceniali doświadczeni w konkursach sędziowie techniczni - Daniel Ścierański oraz Kacper Bogacz. W komisji degustacyjnej zasiedli barmani i menagerowie pracujący w renomowanych hotelach w Zakopanem i w Szczawnicy oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z Krakowa.
W konkursie wzięło udział 14 najlepszych młodych barmanów (uczestników) ze Szkół z Małopolski. Są to uczniowie z Krakowa, Myślenic, Ciężkowic, Nawojowej, Nowego Targu, Bukowna, Nowego Sącza, Bobowej, Bochni, Suchej Beskidzkiej, Lubnia oraz z Krościenka nad Dunajcem. Zespół Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku reprezentował uczeń klasy IV technikum o kierunku kształcenia kucharz – Adam Myjak.

Przygotowanie drinków wydawać by się mogło, że jest to prosta sprawa nie wymagająca większego przygotowania. Każdy w swoim domu podczas uroczystości rodzinnych zapewne próbował przygotować dla swoich gości drinki z użyciem najprostszych produktów, jakim są cola, czy inne soku owocowe. Ale zrobienie wyszukanego koktajlu wymaga nie lada wiedzy i doświadczenia. Tę wiedzę uczniowie zdobywają na zajęciach w szkołach gastronomicznych i hotelarskich.
To co pokazali na konkursie było imponujące. Liczył się nie tylko dobór trunków i soków, ale też finezja w ich przyrządzaniu i dekoracji całości podanego napoju w wykwintnych lampkach.

Wszyscy uczestnicy konkursu spisali się na medal, choć jurorzy zapewne dostrzegli różnice i niuanse w u każdego młodego początkującego barmana. U wielu z nich widać było tremę, zwłaszcza podczas nalewania trunku do małych kieliszków odmierzających pojemność zapisaną wcześniej w karcie konkursowej.

Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec października na stronie www.zawodowamalopolska.pl. Nagrody będą rozdane na uroczystej Gali , która odbędzie się w Krakowie.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl