Rozmaitości
Czwartek, 7 grudnia 2017 16:19

Kongres NFIC częścią nowej krakowskiej tradycji

Międzynarodowe warsztaty kardiologiczne właśnie trwale zapisały się w nowej krakowskiej historii - dziś miejski drzewostan zasilił nowy platan klonolistny, który upamiętni 18. już edycję kongresu. Zasadzenie tego szlachetnego drzewa to nie tylko działanie symboliczne, ale również włączenie się w aktywność na rzecz redukcji zanieczyszczenia powietrza w mieście.
Międzynarodowe warsztaty New Frontiers in Interventional Cardiology mają już osiemnaście lat. Ta wyjątkowa rocznica jest dla organizatorów świadectwem nowego etapu, w który wkracza prestiżowe wydarzenie. Kulturowy wydźwięk podkreślono więc w analogiczny sposób, a przed Centrum Kongresowym ICE Kraków zasadzono poświęcone warsztatom drzewo “NFIC”, które uhonoruje sukces przedsięwzięcia.

W czwartek, 7 grudnia oficjalnie odsłonięto pamiątkową tablicę przed nowo zasadzonym platanem klonolistnym, nadając mu imię “NFIC”. Tym samym 18. już warsztaty New Frontiers in Interventional Cardiology trwale wpiszą się nie tylko w historię samego wydarzenia, ale również staną się stałym elementem krakowskiej tkanki miejskiej. Sadzonka drzewa to dla wydarzenia nie tylko kulturowe przesłanie symboliczne - platany należą do roślin najdłużej zielonych, jego obecność korzystnie wpływa więc na jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, Dyrektor NFIC i kandydat na stanowisko Prezydenta Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych, dla kardiologii to wyjątkowo istotna materia, bowiem smog i zanieczyszczenia prowadzą do groźnych chorób, których konsekwencją może być nawet udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego.Z platanem jestem związany w sposób szczególny - to jedno z moich ulubionych drzew. Bardzo się cieszę, że poprzez zasadzenie nowej rośliny przyczynimy się nie tylko do zapisania warsztatów NFIC na kartach historii miasta, ale również wniesiemy istotny wkład w ochronę środowiska - mówi prof. dr hab. n. med Stanisław Bartuś, wicedyrektor New Frontiers in Interventional Cardiology, Prezes Elekt Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK.

Uhonorowanie warsztatów NFIC dedykowanym drzewem to element projektu “Aleja Kongresowa”, który stanowi wspólną inicjatywę Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego (operatora ICE Kraków) oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Idea przedsięwzięcia zakłada nasadzenia wzdłuż ul. Monte Cassino, a każdy nowy platan będzie symbolizować ważny dla ICE Kraków kongres. Pierwszy z nich upamiętnia 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, sadzonka poświęcona NFIC-owi jest zaś już szóstą z kolei. Plany organizatorów sięgają zaś trzydziestu nowych drzew, które znacznie urozmaicą miejscową florę i staną się kolejną atrakcją turystyczną miasta.

- Zwykliśmy kojarzyć przemysł spotkań z impaktem ekonomicznym, jaki pozostawia w Krakowie. Nasze dzisiejsze wydarzenie jest świadectwem tego, że możemy zrobić coś więcej i mieć wpływ na zrównoważony rozwój miasta. Kolejny platan klonolistny jest przykładem efektywnego włączenia się w działania i wspólnej pracy na rzecz niwelowania zanieczyszczenia - dodaje Paula Fanderowska, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego ds. Centrum Kongresowego ICE Kraków.New Frontiers in Interventional Cardiology to międzynarodowe warsztaty ekspertów w dziedzinie kardiologii, podczas których prezentują oni największe innowacje, podsumowują najciekawsze wydarzenia roku oraz opiniują bieżące zmiany systemowe. W osiemnastej edycji wydarzenia swój głos zabierze aż 21 krajowych i 33 światowych autorytetów.

W tym roku honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Małopolski Urząd Marszałkowski, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Forum Ekonomiczne, Polska Izba Informatyki Medycznej, Federacja Pacjentów Polskich oraz Fundacja My Pacjenci.

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl