Rozmaitości
Środa, 10 sierpnia 2016 18:41

Koncert "Na folkową nutę" - Kayah & Transoriental Orchestra z gościnnym udziałem muzykantów podhalańskich

Stałym punktem programu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest zawsze koncert „Na Folkową Nutę”. W tym roku 19 sierpnia wystąpi w nim wyjątkowa gwiazda – Kayah z niezwykłym projektem Transoriental Orchestra, będącym efektem miłości wokalistki do muzyki world.
Muzyczną ucztę wzbogaci gościnny udział podhalańskich muzyków: Andrzeja Polaka, Jana Trebuni-Tutki, Józefa Doruli i Roberta Czecha. Jako suport wystąpi zaskakujący ciekawym instrumentarium duet InFidelis.

Kayah w listopadzie 2013 roku wydała album Transoriental Orchestra, który osiągnął status Platynowej Płyty. Na płycie znalazły się pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma oczywiście odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie no i oczywiście żydowskie. To także różne języki, z jakimi musiała zmierzyć się Kayah śpiewając po hebrajsku, w jidysz, ladino i arabsku. Album jest powrotem wokalistki do muzyki etnicznej i nurtu World Music, w którym zawsze czuła się świetnie, a dzięki współpracy z Goranem Bregovicem, Cesarią Evorą czy też Verą Bilą osiągnęła sukcesy. W tym szczególnym repertuarze usłyszymy ją w Zakopanem na żywo.Z kolei występujący przed Kayah zespół InFidelis to instrumentalny duet założony przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, który czerpie z tradycji, ale nie jest wierny rutynie. Główne role grają w nim dwa niezwykłe instrumenty ludowe - suka biłgorajska i fidel płocka, spotykając się na scenie z looperem. Wyróżnia je specyficzna, paznokciowa technika gry. Repertuar duetu jest inspirowany melodiami ludowymi z całej Polski - tymi znalezionymi w dziełach Oskara Kolberga i tymi zasłyszanymi na własnym podwórku. InFidelis nie dotrzymuje jednak wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji, traktuje raczej muzykę jako punkt wyjścia do własnych artystycznych poszukiwań. InFidelis to laureatki konkursu Nowa Tradycja 2016 – II nagroda oraz nagroda publiczności „Burza Braw”, konkursu Scena Otwarta na Mikołajkach Folkowych 2015 – II nagroda.

Koncert „Na Folkową Nutę” w ramach 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem rozpocznie się o godzinie 20.oo w namiocie festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej.

Transoriental Orchestra w składzie: Jan Smoczyński / piano, klawisze, Iwonka Zasuwa / wokal , Marta Zalewska / bas, kontrabas, Patrycja Napierała / instrumenty perkusyjne, Bartosz Nazaruk / perkusja, Mateusz Adamczyk / skrzypce, - Jahiar Azim Irani /cymbały, santur, wokal, Jakub Niedoborek / gitary, oud, saz, lutnie, George Antoniv / klarnet, klawisze, elektronika, Maciej Cierliński / lira korbowa, flety perskie, dudy perskie z gościnnym udziałem muzyków podhalańskich:
Robert Czech - pochodzi z Czarnego Dunajca, wraz z braćmi tworzy rodzinną muzykę góralską. Członek zespołów Hajlandery i Jazgot. Gra na cymbałach i cajonie.
Józef Dorula – akordeonista z Poronina, pochodzi z uzdolnionej wokalnie rodziny. Współpracował z zespołami: Hajlandery, Blue Cafe, Chilli. Członek zespołu Jazgot.
Andrzej Polak – prymista z Białego Dunajca, gdzie prowadzi szkółkę gry na skrzypcach. Uczestniczył w wielu nagraniach z rodzinną kapelą Trebunie-Tutki, z którą jest związany. Wraz z przyjaciółmi tworzy zespół Jazgot.
Jan Trebunia – Tutka - pochodzi z Białego Dunajca, z rodziny o silnych tradycjach muzykowania góralskiego. Lutnik, projektant ubioru. Na altówce i skrzypcach gra w rodzinnym zespole Trebunie – Tutki. Współtworzy również zespół Jazgot.

InFidelis: Helena Matuszewska – suka biłgorajska, looper, Marta Sołek – fidel płocka, suka biłgorajska.

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl