Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 14 czerwca 2012 18:32

Koncert "II Pejzaż Górski"

W auli Zakopiańskiego Centrum Edukacyjnego odbył się koncert pt. „II Pejzaż Górski” autorstwa Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego, którego niejednokrotnie określa się jako zakopiańskiego Jean Michel Jarre’a. Był to koncert poświęcony górom, kolejny z cyklu muzyka, obraz i słowo.
Na koncert złożyła się muzyka Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego grana na syntezatorach z towarzyszeniem Kingi Gruszczyńskiej na skrzypcach.. Prócz harmonicznych brzmień, klasycznych melodii, czy wręcz żywiołowych utworów z nietypową, elektroniczną perkusją, muzyka nawiązywała swoimi brzmieniami do odgłosów przyrody. Można było usłyszeć przeróżne dźwięki natury – jak wycie wiatru, odgłosy spadających kamieni, górskiego potoku, czy kapiące krople w zaciszu jaskini. Zestawienie elektronicznych brzmień z klasycznym instrumentem jakim są skrzypce daje bez wątpienia interesujące i zaskakujące efekty brzmieniowe, a w muzyce tej bardzo często odczuwa się przestrzeń i należałoby powiedzieć – właśnie przestrzeń gór.

Koncert był przeplatany wierszami Kingi oraz Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskich, które czytali aktorzy Towarzystwa Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej Ewa Czamańska oraz Andrzej Czarniecki.

Przez cały czas trwania koncertu wyświetlany był fotokast w formacie 3d, na który złożyły się zdjęcia Łukasza Depty, Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego, Mikołaja Gruszczyńskiego, Eli Laskowskiej, Leszka Lassoty oraz Marka Zaniewskiego. Zdjęcia pochodziły z Tatr, Pamiru, z gór Peru, Boliwii, Chile, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Norwegii, Grecji, Pakistanu oraz z jaskiń Polski, Słowacji i Francji. W pokaz wpleciony był również film 3d Marka Zaniewskiego z Orlej Perci.

Całość trwałą ponad godzinę, a nagłośnienie i oświetlenie zapewnili Monika i Marcin Szyndlerowie.

opr. s/

źródło: TARPiK

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl