Rozmaitości
Czwartek, 14 lipca 2016 22:00

Koncert organowy Adama Chlebka (zapowiedź i filmy z próby)

W niedzielę w parafii pw. Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu, która w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia, odbędzie się koncert organowy Adama Chlebka.
Adam, który we wrześniu skończy 16 lat urodził się USA i tam mieszka na co dzień, ale jego rodzice mają polskie korzenie. Mama pochodzi z Podczerwonego, a tata z Czarnego Dunajca. Jak sam mówi swoje życie i przyszłość artystyczną wiąże z organami.

- Skończyłem pierwszy rok szkoły średniej artystycznej Chicago Academy for the Arts. Od 9. roku życia gram na organach. Wcześniej uczyłem się gry na gitarze i pianinie. Jednak organy to instrument, który mnie pasjonuje i z tym instrumentem wiążę swoją przyszłość - wyjaśnia.Gry na organach uczy się od najlepszych. - Moim pierwszym nauczycielem był polski organista Zbigniew Blicharz. Później przez rok uczęszczałem na prywatne lekcje do wybitnego młodego organisty o światowej sławie Nathana Laube. Obecnie moim prywatnym nauczycielem jest Richard Hoskins – dyrektor muzyczny kościoła episkopalnego św. Chryzostoma w Chicago. Moim ulubionym kompozytorem jest Charles Marie Widor – mówi młody organista.

Adam Chlebek zagra koncert w kościele pw. Św. Jana Pawła II na organach piszczałkowych poświęconych w październiku zeszłego roku przez metropolitę lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Od jakiegoś czasu ćwiczy kilka razy w tygodniu na tych organach przed występami podczas Światowych Dni Młodzieży. – Mamy znajomych w USA, którzy są krewnymi księdza proboszcza Jana Karlaka i dlatego tutaj trafiłem i mogłem ćwiczyć na tych organach. Organy bardzo mi się podobają. Jestem zadowolony z prób i z tego, że parafia dba o ten instrument. Podczas tych prób pojawił się pomysł na koncert.- Grałem już na największych organach świata w Filadelfii, w Parku Balboa w San Diego, w Katedrze w Newark oraz wielu innych kościołach w USA i w Polsce, do której zawsze lubię wracać. Dużym zaszczytem dla mnie i moich bliskich jest to, że będę grał podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 26 i 28 lipca w kościele „Arka Pana" w Nowej Hucie. W przyszłości chciałbym dawać koncerty w Europie – to jedno z moich marzeń – zaznacza młody organista.

Organy które wybudowano w Parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu posiadają 34 głosy rozłożone na 3 manuałach (trzy rzędy klawiatur ręcznych, z których każda ma 56 klawiszy) oraz klawiaturę nożną z 30 klawiszami.
Organy zostały wbudowane w dwie nowe symetryczne szafy rozsunięte po obu stronach chóru. Dyspozycja 27 głosów labialnych i 7 języczkowych oraz II manuał znajdujący się w szafie ekspresyjnej pozwala na uzyskanie brzmienia charakterystycznego dla epoki baroku i romantyzmu. Interesującym rozwiązaniem jest stół gry, mechaniczny setzer, który umożliwia zapamiętanie 5 dowolnych kombinacji. Instrument w całości liczy 2224 piszczałki, z których największa ma prawie 5 metrów wysokości i waży kilkadziesiąt kilogramów, najmniejsza natomiast o wadze ok. 10 gramów mierzy jedynie kilka centymetrów.

Logicznie ułożona dyspozycja (zestaw głosów) w połączeniu z artystyczną intonacją (tj. charakterem brzmienia każdego głosu) sprawiają, że organy w naszym kościele są instrumentem tak liturgicznym, jak i koncertowym. W związku z tym, poza swoją główną funkcją służenia upiększeniu i ubogaceniu liturgii mogą się przyczyniać do pielęgnowania kultury muzycznej parafii i miasta poprzez koncerty organowe oraz koncerty kameralne z udziałem organów.

Szymon Pyzowski

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl