Rozmaitości
Środa, 21 grudnia 2011 23:27

Koncert kolęd w Zakopanem - wystąpi m. in. Nika Lubowicz

ZAKOPANE. Organizuje się ich co roku wiele, ale ten będzie zupełnie niezwykły, i to z kilku powodów. Odbędzie się on w czwartek 29 grudnia br. w Miejskiej Galerii Sztuki, a jego organizatorem jest Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, przy współpracy burmistrza Zakopanego, Galerii oraz Towarzystwa Edukacji Artystycznej.
Prezentowane będą kolędy w wymiarze międzynarodowym – w pierwszej części chór „Szumny”, działający przy TEA zaśpiewa kolędy polskie i słowackie, a także francuskie, niemieckie i anglosaskie, w drugiej zaś usłyszymy współczesne kolędy polskie i międzynarodowe standardy świąteczne, w aranżacjach jazzowych.

Po trzecie wreszcie – będzie to jedyny w swoim rodzaju benefis najbardziej muzykalnej rodziny Zakopanego. Tak jak Kraków chlubił się kiedyś rodziną Stefańskich, a Warszawa – Wiłkomirskich, tak Zakopane ma rodzinę Lubowiczów. Wszyscy po studiach muzycznych, wszyscy czynnie uprawiający muzykę i pedagogikę muzyczną, wszyscy cenieni i nagradzani za swój poziom artystyczny. W pierwszej części Mirosława Lubowicz – prezes Towarzystwa Edukacji Artystycznej - dyrygować będzie chórem, który sama założyła i sama aranżuje jego repertuar. W drugiej części wystąpią muzycy jazzowi – wokalistka Nika Lubowicz, laureatka wieku konkursów ogólnopolskich (w tym zwyciężczyni słynnej „Złotej Tarki”, wyróżniona też na ostatnim konkursie im. Agnieszki Osieckiej), skrzypek Dawid Lubowicz, znany m.in. jako lider jedynego w Polsce jazzowego kwartetu smyczkowego „Atom”, oraz klawiszowiec Jakub Lubowicz, wraz z bratem uhonorowany m.in. nagrodą miasta stołecznego Warszawa dla „nadziei muzycznych”, obaj związani także z teatrem muzycznym „Roma”. Wszyscy troje są absolwentami zakopiańskiej Szkoły Muzycznej, w tym roku obchodzącej swoje 65-cie. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że na gitarze towarzyszyć im będzie nestor rodu – Stanisław Lubowicz, nauczyciel Zespołu Szkół Artystycznych oraz CKiS „Jutrzenka”, który zaprezentuje się także jako kompozytor i aranżer.

Koncert prowadzić będzie Maciej Pinkwart. Jest to ostatni z cyklu koncertów, organizowanych przez Muzeum Atma w ramach polsko-słowackiego projektu „Muzyka pod Tatrami”. Za dwa miesiące „Atma” zostanie zamknięta i rozpocznie się jej remont i modernizacja. W 2013 roku Dom Szymanowskiego ma z powrotem przyjmować gości, już w całkiem nowej scenerii.

Koncert 29 grudnia 2011 r. w Sali Miejskiej Galerii Sztuki (ul. Krupówki 41) rozpocznie się o godz. 17-tej i potrwa nieco ponad godzinę.

(mp)

Zdj. Renata Piżanowska
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl