Rozmaitości
Wtorek, 13 sierpnia 2013 08:27

Koncert finałowy IV Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum (zdjęcia)

W minioną sobotę w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem odbył się koncert zamykający IV Letni Festiwal "Pieniny-Kultura-Sacrum". W finałowym koncercie wystąpili: organista Bogdan Narloch i trębacz Roman Gryń.
Bogdan Narloch jest koncertującym organistą, jest także niestrudzonym propagatorem i animatorem muzyki organowej na polskim wybrzeżu. Przewodniczy licznym festiwalom organowym. Jest również dyrektorem szkoły muzycznej w Koszalinie. Współpracuje na stałe z Filharmonią Koszalińską.

Roman Gryń jest profesorem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki, pełniąc jednocześnie od 2002 roku funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu. Prowadzi również bardzo bogatą działalność solistyczną i kameralną.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu Agnieszka Radwan-Stefańska rozpoczynając ostatni koncert. podkreśliła: "Jak co roku koncerty odbywały się w tej przepięknej pienińskiej, górskiej scenerii, która tworzyła niecodzienny kontekst dla muzyki klasycznej. Kontynuacja dzieła, rozpoczętego siedem lat temu, była możliwa dzięki życzliwości i współpracy proboszcza tutejszej parafii ks. Henryka Homoncika. Bardzo dziękuję mu za tę współpracę. Zamykając tegoroczny Festiwal, w imieniu organizatora Stowarzyszenia Artystycznego PianoClassic serdecznie dziękuję mecenasowi festiwalu ZEW Niedzica S.A., Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu, Publicznemu Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku oraz właścicielom Pensjonatu Crosna SPA za udzielenie gościny artystom".

Za sprawą wybitnych wykonawców oraz dzięki osobistemu zaangażowaniu prowadzącej koncerty Agnieszki Radwan-Stefańskiej, dyrektora Artystycznego Festiwalu klimat sobotnich wieczorów na pewno na długo zapadnie w naszej pamięci, pozostawiając w nas poczucie przyjemnego duchowego ucztowania w tak wspaniałym kulturalnym przedsięwzięciu. Ks. proboszcz Henryk Homoncik, dziękując Agnieszce Radwan-Stefańskiej po finałowym koncercie za organizację tegorocznego Festiwalu powiedział: "już dzisiaj chciałbym zaprosić na przyszłoroczny V Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum".

Festiwal stał się cykliczną, prestiżową imprezą skierowaną do mieszkańców Krościenka oraz turystów odwiedzających w wakacje nasz region. W samym sercu pienińskiego lata dostarcza miłośnikom muzyki poważnej wielu atrakcji artystycznych i przeżyć duchowych. Wielu turystów jest zaskoczonych, że mogą bez opłat za bilety uczestniczyć w koncertach , spotykać się bezpośrednio, oko w oko, z wybitnymi muzykami (ale także wybitnymi aktorami, jak Jerzy Trela).

Chociaż wstęp na koncerty był bezpłatny, jednak organizatorzy zaplanowali, aby chętni mogli ofiarować wolne datki na budowę ochronki..

Tekst: Zdzisław Soliwoda, zdj. organizatora
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl