Rozmaitości
Wtorek, 30 kwietnia 2013 21:13

Kiedy ulica rotmistrza Pileckiego w Zakopanem?

Za sprawą Fundacji Paradis Judaeorum od czterech lat mamy skwer noszący imię Rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach oraz ulicę w Poznaniu. 4 czerwca 2009 r. do naszego wniosku pozytywnie ustosunkowały się władze Zakopanego – miasta, które przyjęło zaproszenie do grona instytucjonalnych uczestników akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Czy po czterech latach od decyzji, stolica Tatr doczeka się ulicy Ochotnika do Auschwitz? - pyta Michał Tyrpa, prezes Fundacji.
Z takim pytaniem zwróciłem się 16 kwietnia 2013 r. do władz Zakopanego. List przesłany na adresy email burmistrza i przewodniczącego Rady Miasta Zakopane, trafił również do pełnomocników Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), a także do tych spośród podhalańskich i małopolskich mediów, które w ciągu ostatnich pięciu lat informowały o faktach dokonanych za sprawą naszej obywatelskiej inicjatywy.

/.../ Zakopane to miejsce dla Polski szczególne, nie tylko w sensie geograficznym, krajobrazowym, turystycznym, ale także kulturowym i symbolicznym. Fakt, iż zdaniem władz Zakopanego – wyrażonym już przed czterema laty – patron europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem zasłużył na upamiętnienie w stolicy Tatr, nie może nas nie cieszyć.

Pozostaje mieć nadzieję, że burmistrz i rada miasta przejdą wreszcie od słów do czynów i że już niebawem będziemy mogli spacerować nie tylko po Krupówkach, ale i po zakopiańskiej promenadzie (lub placu) noszącej imię Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Nadzieja to tym większa, że jak się dowiedziałem podczas niedawnego „przypominającego o Rotmistrzu” spotkania w sąsiednim Nowym Targu, władze tego miasta przychylnie (nie szkodzi, że dopiero po kilku latach) ustosunkowały się do sugestii Fundacji Paradis Judaeorum i wszystko wskazuje, że niebawem imię Witolda Pileckiego otrzyma jedno z nowotarskich rond. Pamięć o jednej z największych postaci polskiej historii zakorzenia się i na Podhalu. /.../

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo...

Michał Tyrpa
Więcej na: http://mementomori.salon24.pl/503933,kiedy-ulica-rotmistrza-pileckiego-w-zakopanem
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl