Rozmaitości
Sobota, 25 marca 2017 19:30

Kiedy Polska była chrzczona

Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na spektakl Kiedy Polska była chrzczona, ilustrujący tańcem i pantomimą pojawienie się form ceremoniału i etykiety kultury zachodniej na słowiańskim dworze Mieszka I. W przedstawieniu pokazane zostały czasy przełomu w kraju Polan; symboliczny moment powstania Państwa Polskiego pojawia się w kontekście kultury przedchrześcijańskiej i tworzącej się kultury dworskiej.
Spektakl wypełniają elementy obrzędów starosłowiańskich inspirowane opisami z kronik Jana Długosza, a także układy zachodnich tańców dworskich. Wśród tańczących w noc sobótkową znajdują się dawne słowiańskie bóstwa, których wygląd nawiązuje do projektów Zofii Stryjeńskiej. Kontrastem do żywiołowego, spontanicznego świata Słowian stają się dworzanie przybyli wraz z księżniczką Dobrawą z Pragi, reprezentujący cywilizację Zachodu, tańcząc w sposób hierarchiczny i sformalizowany ceremonialne tańce dworskie. Spektakl pokazuje, że wraz z przyjęciem wiary chrześcijańskiej z dworu praskiego Polska wkracza również w inny świat kultury tanecznej, stając się jednocześnie ważnym elementem w budowaniu tradycji baletów charakterystycznych.

Kostiumy, zaprojektowane przez współpracującą od wielu lat z Cracovia Danza Monikę Polak-Luścińską, wiązują z jednej strony do ikonografii średniowiecznej, z drugiej natomiast do projektów zafascynowanej kulturą słowiańską Zofii Stryjeńskiej.

Kiedy Polska była chrzczona
inscenizacja i choreografia: Romana Agnel
scenografia i kostiumy: Monika Polak-Luścińska
występują tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza
6 kwietnia, godz. 19, Krakowski Teatr Variete

Premiera spektaklu została dofinansowana z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966.

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl