" /> KURSALON w szczawnickiej Willi Marta • malopolskaonline.pl
Rozmaitości
Niedziela, 13 lipca 2014 10:25

KURSALON w szczawnickiej Willi Marta

W sobotę w szczawnickiej Willi Marta odbył się drugi z koncertów VII Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami. Wieczór zatytułowany był "Leśmian i skrzypce". Wykonawcami byli: Ilona Neciąg i Krzysztof Leksycki, tworzący zespół dwojga skrzypiec koncertujących "Duo Sonore" oraz krakowska aktorka Marta Grabysz.
Na koncert złożyły się miniatury muzyczne w opracowaniu na dwoje skrzypiec XX wiecznych kompozytorów oraz poezja Bolesława Leśmiana.

Duo Sonore zaprezentowało kompozycje Romualda Twardowskiego, Dariusa Milahauda, Richarda Rudolfa Kleina, Sergiusza Prokofiewa oraz Grażyny Bacewicz.

Choć potocznie o wybranych kompozytorach mówi się, że tworzyli trudne w odbiorze utwory muzyczne, to jednak dobór utworów do KURSALONU pokazał, że "nie taki diabeł straszny", jakby się można było spodziewać.

Zaprezentowane miniatury skrzypcowe, przeplatane doskonała poezją Bolesława Leśmiana w wykonaniu Marty Grabysz były wspaniałą odskocznią od codzienności i dzięki kolejnemu koncertowi VII Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami - możliwością poznania utworów XX wiecznej muzyki skrzypcowej w wykonaniu artystów z najwyższych wirtuozersko – teatralnych półek.

Organizatorzy tegorocznego festiwalu czyli Fundacja Kulturalny Szlak zapraszają na kolejny, przedostatni koncert VII Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami w sobotę 19 lipca o godz. 20.15 do szczawnickiego kościoła pw. św. Wojciecha na organowy recital w wykonaniu Witolda Zalewskiego, od 1999 roku pełniącego funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu.

Tekst i zdj. Henryk Janusz Olkiewicz

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl