Rozmaitości
Poniedziałek, 5 sierpnia 2013 22:35

Jubileuszowy koncert zakopiańskiego zespołu Krywań (zdjęcia)

ZAKOPANE. Był jubileuszowy tort, zaśpiewano "100 lat", ale przede wszystkim - była znakomita zabawa podczas kilkugodzinnego koncertu Krywania, zespołu który w tym roku obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Koncert prowadzili Katarzyn Coufal-Lenczowska i Jan Karpiel Bułecka.
Na scenie pojawiło się także młodsze pokolenie - czyli zespół Kapelanka, którego wokalistką jest Hania - córka wokalistki zespołu Krywań.

Zespół "Krywań" powstał w styczniu 1973 roku przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży Jutrzenka w Zakopanem. Wystąpił na prawie wszystkich ważniejszych przeglądach i festiwalach polskich grup folklorystycznych. Już rok o zawiązaniu, podczas Młodzieżowego Festiwalu pt. "W rytmie ludowym", który odbył się w Miechowie "Krywań" zdobył najwyższą nagrodę festiwalu "Wierzbową Fujarkę".

W 1978 "Krywań" zakwalifikował się do Drugiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w Toruniu, znalazł się w "złotej dziesiątce", co dało mu udział w Konkursie Debiutów podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Pierwsza płyta ukazała się w1993 roku. Były to "Dwie tęsknoty". W tym samym roku na rynku polskim i amerykańskim ukazuje się kolejna płyta "Nad Tatrami Gwiazda Betlejemska" z pastorałkami i kolędami góralskimi, rok później - kolejny krążek "Tęskne śpiewanie".

W 1995 roku zespół zdobył I Nagrodę na Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem w Radomiu. Nagrywa kolejna płytę - "Jawor, Jawor" oraz "Dobranoc kochanie". Potem pojawiały się kojne nagrania i płyty - w sumie dziewięć.

Wokalistka Halina Jawor współpracowała z Romualdem Lipko i Andrzejem Mogielnickim, Krzysztofem Cugowskim i Krystyną Jandą, Dorotą Stalińską, Emilianem Kamińskim, Rafałem Królikowskim, Pawłem Delągiem, Marylą Rodowicz oraz Katarzyną Geartner.

Zespół Krywań gra obecnie w siedmioosobowym składzie: Halina Jawor- śpiew,taniec, prowadzenie koncertu, Franciszek Seman - instrumenty klawiszowe, śpiew, Ryszard Jawor - gitara basowa, śpiew, Tadeusz Stasik - skrzypce, śpiew, taniec, Szymon Chyc-Magdzin - skrzypce, dudy podhalańskie, śpiew, taniec, Kamil Cudzich – perkusja i Maciej Gruchacz - gitary.

opr. s/ zdj. Regina Korczak-Watycha
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl