Rozmaitości
Niedziela, 27 listopada 2016 22:00

Jubileusz szkoły w Zębie

Szkoła Podstawowa w Zębie (pow. tatrzański) świętowała jubileusz 130-lecia istnienia
Obchody 130-lecia szkoły w Zębie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Anny. Potem piękny szpaler pocztów sztandarowych i kilkuset gości przeszedł do sali gimnastycznej Zespołu Szkół. Tam na inaugurację z mini koncertem pieśni patriotycznych wystąpił zespół Zbójnicek od samego początku istnienia ściśle związany ze szkołą. W dalszej części przyszedł czas na wystąpienie dyrektora szkoły, a po nim przemowy, prezenty i wspomnienia gości. Łzy w oczach wielu osób pojawiły się w momencie, kiedy głos zabrała Jadwiga Plucińska-Piksa, córka wieloletnich nauczycieli i kierowników szkoły opowiadając o latach powojennych w Zębie.

W sentymentalną podróż do przeszłości zgromadzonych gości zaprosił też wieloletni dyrektor szkoły, a obecnie Wójt Gminy Poronin, Bronisław Stoch. Chętnie wspomnieniami podzielił się też inny zębianin, Józef Łuszczek - polski biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata. Na spotkaniu pojawiła się też członkini rodziny Heleny Marusarzówny, patronki szkoły – Maria Marusarz, Stanisław Ustupski - polski narciarz, specjalista kombinacji norweskiej, dwukrotny olimpijczyk oraz tata innego słynnego sportowca z Zębu - Kamila Stocha. Byli uczniowie, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, byli pracownicy a także sympatycy szkoły.

Spore wrażenie na widzach swoim śpiewem i tańcem zrobił też Mały Zbójnicek. Były wystawy, ekspozycje, projekcje filmowe, prezentacje multimedialne i konkursy: wiedzy, plastyczny i literacki, specjalny tort urodzinowy z piękną miniaturę starej szkoły, poczęstunek, ale przede wszystkich okazja do spotkań i wspomnień po latach. Na tę okoliczność wydany został również specjalny kalendarz, który na pożegnanie otrzymał każdy gość jubileuszu.

– Na tym obchody się nie kończą. To jest cały rok jubileuszowy. Mają miejsce spotkania ważnych osób z punktu widzenia historii szkoły z uczniami, a na koniec roku planowane jest specjalne wydawnictwo podsumowujące te 130 lat szkoły w Zębie – mówi Piotr Malinowski, dyrektor Zespołu Szkół.Źródło: szkoła, oprac. r/ zdjęcia Andrzej Kubatek; Piotr Malinowski;
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl