Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 4 sierpnia 2013 22:45

Jubileusz Orkiestry Dętej OSP w Krościenku nad Dunajcem (zdjęcia)

"Trudno wyobrazić sobie ważną uroczystość związaną ze świętami narodowymi czy religijnymi zorganizowaną na terenie Krościenka, w której nie uczestniczyłaby nasza Orkiestra. Nic w tym dziwnego, bowiem orkiestra dęta funkcjonująca stale w miejscowości z czasem staje się jej wizytówką" - podkreśla radny Zdzisław Soliwoda.
Dziewięćdziesiąt lat, jakie upłynęły od powstania krościeńskiej orkiestry, to wystarczająco wiele, aby tak właśnie ją postrzegać.

Dziś zorganizowano obchody jubileuszu.

Organizatorami uroczystości były: OSP Krościenko, Urząd Gminy w Krościenku n.D. oraz Gmine Centrum Kultury w Krościenku nad Dunajcem. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Dobrego Pasterza. Po mszy nastąpił przemarsz do amfiteatru przy rynku, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Pełniący honory gospodarza jubileuszu Prezes Zarządu OSP Piotr Ciężkowski w swoim krótkim referacie wspomniał o roli i bogatej historii orkiestry. Przywitał zaproszonych gości: st.kapitana Mariusza Łaciaka Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Targu, Stanisława Migacza reprezentującego Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" oraz przedstawicieli władz samorządowych gminy Krościenko n.D. m. in. Wójta Gminy Stanisława Gawędę oraz Przewodniczącego Rady Gminy Wiesława Kwiatka.

Część oficjalna uroczystości była okazją do okolicznościowych wystąpień oraz do wręczenia odznaczeń dla członków orkiestry w dniu jej jubileuszu.

Decyzją Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych RP Złotym Medalem za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej zostali odznaczeni: Marian Homiński i Jan Mikołajczyk, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej zostali odznaczeni: Kazimierz Zaziąbł, Jacek Tworek i Stanisław Walkowski.Brązowym Medalem za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej został odznaczony Marek Głuc.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką: Zasłużony dla Kultury Polskiej odznaczeni zostali: Jerzy Komorek i Antoni Gabryś/

Po części oficjalnej mogliśmy wysłuchać koncertu "Jubilatki" oraz koncertów orkiestr zaproszonych z Ochotnicy Dolnej i Łukowicy.

Całość wyjątkowej uroczystości uwieczniona została przez licznie przybyłych fotoreporterów i dziennikarzy, zatem pełna relacja i fotorelacja z tego ważnego wydarzenia ukaże się na krościeńskich portalach informacyjnych.

Krościeńska Orkiestra Dęta OSP świętuje w tym roku dziewięćdziesięciolecie swojego istnienia. Dla społeczności lokalnej i turystów jest to kolejna tego lata okazja do wspólnej zabawy. Dla wielu osób jest to niewątpliwie powód do dumy. Dla mnie jest to także okazja do wspomnień.

Trudno byłoby mi przeżywać jubileusz orkiestry i nie przywołać w pamięci osoby mojego nieżyjącego dziadka, długoletniego kapelmistrza, Stanisława Mikołajczyka. Wracam myślami do Jego barwnych opowieści, czytam pozostawione dla nas kroniki rodzinne w których jawi się historia Krościenka, w niej także historia orkiestry. Wspominając bezinteresowne zaangażowanie mojego dziadka doceniam i podziwiam także obecnych członków orkiestry, którzy udzielają się społecznie nie tylko na radosnych uroczystościach, ale także na przykład towarzyszą żałobnikom na pogrzebach, nie zwracając uwagi na deszcz czy mróz. Taka orkiestra była i jest, na dobre i na złe.

Niechaj orkiestra gra nam nieprzerwanie kolejne 90 lat. Do wszystkich życzeń, które dzisiaj wypowiedziano, dodajmy jeszcze jedno, aby była ... doceniana.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniami za zaproszenie na Jubileusz:
Zdzisław Soliwoda radny Gminy Krościenko
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl