Rozmaitości
Wtorek, 26 lutego 2019 22:00

Jazzowy program artystyczny na 2019 rok w Krakowie

Świat Wielkiej Muzyki, Festiwal Małych Form Jazzowych Solo-Duo-Trio, III Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany i Summer Jazz Festiwal Krakow – to program wydarzeń artystycznych na 2019 rok przygotowany przez Fundację My Polish Heart oraz Cracovia Music Agency.
w sobotę, 9 marca, o godz. 20.00 w Muzeum Manggha odbędzie się koncert Reginy Carter – wybitnej skrzypaczki i improwizatorki jazzowej mająca na koncie nominacje do Nagrody Grammy oraz współpracę z Arethą Franklin, Wyntonem Marsalisem, Cassandrą Wilson, Billy Joelem i Dee Dee Bridgewater.

Kolejnym wydarzeniem będzie Festiwal Małych Form Jazzowych Solo-Duo-Trio, który rozpocznie się 21 maja i potrwa do 25 maja. Festiwal był popularny w latach 80 i 90, został reaktywowany po 16 latach przerwy w roku 2018. Twórcą festiwalu w roku 1984 był prężny organizator i popularyzator jazzu w Krakowie Andrzej Kuba Florek, zmarły w 2005.

Ideą festiwalu była prezentacja kameralnych form jazzowych, czyli występy solistów, duetów i trio. Już pierwsze edycje festiwalu okazały się sukcesem. Na festiwalu występowali czołowi polscy jazzmani jak i artyści zagraniczni. W maju 2018 festiwal został ponownie wznowiony z sukcesem, zachowując dawne idee i klimat. Więcej informacji na soloduotrio.pl.

Od 26 do 29 czerwca w naszym mieście odbędzie się 3. edycja Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany. Odbywający się co dwa lata konkurs został powołany, aby uczcić pamięć najsłynniejszego polskiego gitarzysty jazzowego zmarłego w 2013 roku w wyniku nieuleczalnej choroby. Zwycięzcami dwóch pierwszych edycji konkursu byli Szymon Mika (2015) oraz Gabriel Niedziela (2017).

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są za pośrednictwem formularza aplikacyjnego na stronie internetowej smietanacompetition.com w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia. O wynikach eliminacji wszyscy kandydaci zostaną poinformowani w terminie do 15 maja. Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne o łącznej wartości 35 000 zł.

Od 28 czerwca do 28 lipca przed nami kolejna edycja Summer Jazz Festival Kraków – największego polskiego festiwalu jazzowego w Europie. Festiwal obok codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami i klubie Harris Piano a od niedawna Piec Art. prezentuje koncerty w Centrum Kongresowym ICE Kraków, Filharmonii Krakowskiej, Operze Krakowskiej, Auditorium Maximum, Radio Kraków, Muzeum Manggha, Hali Wisły i klubach jazzowych Krakowa oraz plenerowe koncerty i wydarzenia jak Niedziela Nowoorleańska.

Festiwal prezentuje ponad 100 koncertów, na których występuje ok. 300 artystów z całego świata. Podczas ostatnich dwudziestu lat występowała wielokrotnie cała czołówka polskiego jazzu m.in. Adam Makowicz, Tomasz Stańko i Urszula Dudziak oraz wiele słynnych gwiazd zagranicznych m.in. Herbie Hancock, Pat Metheny i Mike Stern. Szczegółowy program wkrótce na cracjazz.com.

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl