Rozmaitości
Sobota, 28 kwietnia 2012 15:38

Jazz Band Ball Orchestra obchodzi 50-lecie istnienia (zdjęcia)

Jazz Band Ball Orchestra to najstarszy polski zespół wykonujący tradycyjny jazz. Kunszt małopolskiej kapeli został doceniony na całym świecie. Swoje aranżacje zarejestrowali na ponad 30 płytach. W tym roku obchodzą 50-lecie swojego istnienia.
Na rozpoczynającej się właśnie Wiosnie Jazzowej Zakopane Jazz Band Ball Orchestra zagrał swój jubileuszowy koncert z gościnnym udziałem Leliwa Jazz Band i Zbigniewa Wodeckiego. 50-lecie JBBP uhonorowały także władze Zakopanego wręczając muzykom Nagrody Burmistrza.

Zespół gra nowoorleańską klasykę, swingowe standardy, bluesa, utwory inspirowane folklorem. Gra również utwory własne, komponowane przez członków zespołu.

JBBO stworzony został przez grupę studentów Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Aktualnie w zespole grają: Jan Kudyk (założyciel zespołu, trębacz i wokalista), Wojtek Groborz (pianista i aranżer), Wiesław Jamioł (perkusista), Teofil Lisiecki (kontrabasista i menedżer), Jacek Mazur (saksofonista tenorowy, klarnecista i wokalista) i Marek Michalak (puzonista i wokalista).

Pierwszym oficjalnym występem grupy był udział w konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej zakończony zajęciem I miejsca i zdobyciem nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki. Kolejne sukcesy posypały się obficie (Jazz nad Odrą, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree, Old Meeting Jazz itd.). Zespół koncertował w całej Europie oraz USA i na Wyspach Kanaryjskich. Brał udział w zagranicznych festiwalach, m.in. North See Jazz Festival w Hadze (Holandia), Dixieland Meeting w Obernhausen (RFN), a także wielokrotnie w amerykańskim Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie występują nieprzerwanie o ponad ćwierćwieku.

s/

Zdj. Regina Watycha
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl