Rozmaitości
Piątek, 9 października 2020 16:00

Jazda konna, ozdobne ptaki i drewno opałowe – huczna rocznica

Jazda konna, ozdobne ptaki i drewno opałowe – wszystko w Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nawojowej świętującym 5-lecie istnienia.
Dzięki funkcjonowaniu tej placówki, 33 osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają zatrudnienie, czują się potrzebne i z powodzeniem świadczą usługi z zakresu ogrodnictwa, hodowli i poligrafii.

- Nasi podopieczni uczą się zawodu w trzech pracowniach: ogrodniczej, poligraficzno-fotograficznej oraz hodowlanej - mówi Bartłomiej Krzeszowski, dyrektor PZAZ w Nawojowej. - Znajdują się pod stałą opieką instruktorów pracy, psychologa oraz rehabilitanta.

W ramach pracowni poligraficzno-fotograficznej wykonywane są m.in. plakaty, ulotki, broszury, wizytówki, kalendarze, nadruki na kubkach, koszulkach, ubraniach roboczych oraz różnych gadżetach reklamowych.
Pracownia ogrodnicza zajmuje się utrzymaniem terenów zielonych, sprzedażą drewna opałowego, produkcją i sprzedażą owoców i warzyw. W okresie jesienno-zimowym wykonywane są ozdoby świąteczne i okolicznościowe.
Natomiast w pracowni hodowlanej niepełnosprawni uczą się obsługi inwentarza żywego i pracy z końmi. W jej ramach prowadzona jest nauka jazdy konnej przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów.
Dodatkowo na terenie PZAZu znajduje się mini zoo, plac zabaw, grill i świetlica, w której można organizować imprezy okolicznościowe.

- Z naszych usług mogą skorzystać wszyscy: osoby indywidualne, instytucje i przedsiębiorcy - dodaje dyrektor Bartłomiej Krzeszowski. - Warto to zrobić, bo dochody z działalności są przeznaczane na zakładowy fundusz aktywności, z którego jest finansowana działalność rehabilitacyjna, czyli między innymi dokształcanie, rekreacja i udział w życiu kulturalnym pracowników niepełnosprawnych. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą uzyskać zniżkę w wysokości obowiązkowych składek odprowadzanych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z okazji jubileuszu, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i członkowie Zarządu złożyli gratulujące dyrektorowi i pracownikom.

- Jubileusz 5-lecia to moment na podsumowania dotychczasowych osiągnięć i określenia dalszych kierunków działania. Cieszę się, że pomimo wielu trudności, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej tak dobrze funkcjonuje. To zasługa pracowników i dyrektora. Z tym większą radością gratuluję! Życzę zapału i radości z pomagania osobom niepełnosprawnym. Niech kolejne lata przyniosą realizację nowych przedsięwzięć służących rozwojowi całego Powiatu Nowosądeckiego.

Fot. Maria Olszowska
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl