Rozmaitości
Czwartek, 16 maja 2013 21:01

Inauguracja cyklu koncertów Muzyka Zaklęta w Drewnie - 25 maja Lipnica Murowana

Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który jest propozycją na spędzenie letnich weekendów w ciekawy sposób. Inauguracja koncertów już 25 maja w Lipnicy Murowanej. Towarzyszyć jej będzie koncert Mieczysława Szcześniaka.
Już od siedmiu lat Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza Państwa na koncerty pod wspólną nazwą Muzyka Zaklęta w Drewnie. Każdego roku przez 12 kolejnych tygodni, w 4 kościołach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz wybranych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej odbywają się koncerty. Program wyjątkowo różnorodny, oprócz muzyki dawnej proponuje również współczesne brzmienia, a także daje możliwość obejrzenia widowisk tanecznych czy misteriów scenicznych.

Rok 2013 jest wyjątkowym, jubileuszowym rokiem, gdyż mija 10 lat odkąd sześć drewnianych kościołów południowej Małopolski zostało wpisanych na Listę UNESCO. W tym też roku najprawdopodobniej cztery kolejne świątynie, tym razem łemkowskie cerkwie, dołączą do grona najwybitniejszych dzieł rąk ludzkich. To także wyjątkowy rok dla Muzyki Zaklętej w Drewnie, ponieważ będzie ona rozbrzmiewała w najcenniejszych świątyniach zarówno w Województwie Małopolskim jak i Podkarpackim i zagości w Lipnicy Murowanej, Sękowej, Haczowie, Dębnie Podhalańskim, Bliznem i Binarowej. Przy okazji koncertów będzie można odkryć niezwykłość tych drewnianych zabytków, poznać ich historię, cenne wyposażenie i tajemnice, które w sobie kryją.

Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza także na plenerowy koncert z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”, który odbędzie się 25 maja 2013 r. o godz. 17:00 pod kościołem p.w. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Wystąpi Mieczysław Szcześniak.

To artysta wyjątkowy, jego muzykalność, tembr głosu, repertuar, niezależność oraz współpraca z najlepszymi sprawiły, że od wielu lat, niezmiennie, cieszy się szacunkiem znawców i publiczności. Wyznacza trendy, toruje drogę następcom, jest wzorem dla wielu muzyków młodszego pokolenia. Na swoim koncie ma wiele płyt - solowych i udziały w projektach innych artystów. Jego największe przeboje „Dumka na dwa serca” (w duecie z Edytą Górniak), „Przytul mnie mocno”, „Zaczekam”, „ No co ty na to?”, „Spoza nas”, „ O niebo lepiej”, „ Twoja miłość”, czy „Kocham” na stałe wpisały się do kanonu polskiej piosenki. Artysta wielokrotnie był nagradzany na prestiżowych festiwalach. Zdobywca „Bursztynowego Słowika” i wielu innych cennych nagród.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Urząd Gminy oraz Parafia Rzymskokatolicka w Lipnicy Murowanej zapraszają także na uroczystości z okazji obchodów jubileuszu 10-lecia wpisu kościoła pw. św. Leonarda na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Obchody zostały włączone w program XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Wejdź na Szlak! organizowanych przez Małopolski Instytut Kultury. Szczegółowe informacje oraz opisy zabytków tegorocznej edycji znajdują się na stronie www.dnidziedzictwa.pl.

opr. s/

źródło: Małopolska Organizacja Turystyczna

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl