Rozmaitości
Poniedziałek, 9 lipca 2018 18:36

Inauguracja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem (zdjęcia)

ZAKOPANE. Festiwal otworzyła dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher wspólnie z dyrektorem artystycznym Rafałem Monitą. Oboje zaprosili publiczność na koncert pt. „Pieśń o Ziemi”, którego gwiazdami byli Aleksandra Szwejkowska-Belica (skrzypce), Katarzyna Wiwer (sopran) i Cezary Sanecki (fortepian).
Jednak zanim tak się stało, witając artystów, melomanów i wszystkich zaproszonych gości, dyrektor podkreśliła, że w tym roku kolejne festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w kilku zakopiańskich kościołach i sanktuariach: - Dziś rozpoczynamy festiwal w murach Miejskiej Galerii Sztuki, natomiast gdyby nie gościnność parafii zakopiańskich i współpraca z nimi, mielibyśmy problem z organizacją tej edycji festiwalu. Dziękujemy za obecność, życzliwość i wsparcie – dodała.

Koncert wypełniły perły polskiej muzyki skrzypcowej. Utwory m.in. z repertuaru Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego i Grażyny Bacewicz, jak również kompozytorów bardziej współczesnych: Romana Palestra i Romualda Twardowskiego. Rafał Monita przypomniał również, że „Pieśń o Ziemi” to także tytuł płyty CD, nagranej m.in. przez dwoje z występujących tego wieczoru artystów: Aleksandrę Szwejkowską-Belicę i Cezarego Saneckiego. Natomiast zupełnie nowym elementem „Pieśni o Ziemi” w festiwalowej odsłonie okazały się utwory wzbogacone mistrzowskim sopranem Katarzyny Wiwer.

Dyrektor artystyczny podkreślił, że tegoroczny festiwal kładzie nacisk na muzykę kameralną. Wyraził jednocześnie podekscytowanie faktem, że początek wydarzenia ma miejsce w Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie dzień wcześniej została zainaugurowana wystawa ALFABET SZTUKI DEF. - W ten sposób ta galeria jest dzisiaj świątynią sztuki – dodał, przypominając najważniejsze wydarzenia z historii tego miejsca.

Budynek został ponad sto lat temu (w 1911 r.) zaprojektowany przez architekta Franciszka Mączyńskiego. Staraniem hrabiego Władysława Zamoyskiego miał być również miejscem wystaw. Od początku był pomysł, by prezentować w nim sztukę i organizować koncerty. Mury Miejskiej Galerii Sztuki gościły dzieła wielu wybitnych artystów. Obydwu Witkiewiczów, Juliana Fałata, Małgorzaty Abakanowicz, Tadeusza Brzozowskiego.

Teraz to niezwykłe miejsce okazało się idealną scenerią dla inauguracji 18. edycji festiwalu i koncertu, którego najmłodsi słuchacze nie mieli więcej niż kilka lat, najstarsi zaś – więcej niż kilkadziesiąt. Po raz kolejny okazało się, że muzyka łączy pokolenia, a jej język jest uniwersalny.

W następne festiwalowe wieczory usłyszymy m.in. Marię Pomianowską z zespołem, Julietę Goznalez-Springer, Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę i Ireneusza Wyrwę, czy w końcu zespół wokalny Affabre Concinui. Najbliższy z nich odbędzie się już 14 lipca o godz. 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Przed publicznością wystąpią Krakowski Kwartet Puzonowy oraz Urszula Jasiecka-Bury (organy). Wcześniej, bo o godz. 15.00 Artyści spotkają się z publicznością na Kulturalnym Placu Niepodległości.

Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

oprac. r/ zdj. Piotr Korczak

źródło: mat. prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl