Rozmaitości
Piątek, 18 lipca 2014 21:59

Impreza edukacyjna pn. "Spotkanie z Gorcami" piknik rodzinny (zdjęcia)

W niedzielę odbyła się cykliczna impreza pn. „Spotkanie z Gorcami” organizowana przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, przy współpracy z miejscowymi organizacjami społecznymi, jak również ze stowarzyszeniami spoza Ochotnicy.
Rok 2014 stał się znakomitą datą nawiązania współpracy Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, który z kolei jest koordynatorem Programu „100-lecia I wojny światowej” współfinansowanego przez Urząd Województwa Małopolskiego, w ramach organizowanego konkursu. Data 2014 dla Ochotnicy jest szczególnie ważną z uwagi na liczne wydarzenia historyczne z nią związane, jak również dzień 13. poszczególnego miesiąca roku, ma swoje odniesienia do wydarzeń w historii.

I tak się złożyło, że akurat miejscem imprezy pn. „Spotkanie z Gorcami”w 2014 roku, stały się się polany na Furcowym Wierchu-Przełęczy Knurowskiej i na tzw. „Drodze Barabów”, które to miejsca znakomicie wpisują się z historycznymi datami związanymi z dziejami Ochotnicy.

Należy zauważyć naoczne efekty współpracy Wiejskiego Ośrodka Kultury z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie , w ramach małopolskiego programu „100-lecie I wojny światowej”, w postaci odnowienia tablic informacyjnych/nowy wydruk/ ich renowacja poprzez malowanie i budowa wokół nich ławek spoczynkowych jak również nowej tablicy informacyjnej na szczycie Przełęczy Knurowskiej. Powyższa współpraca, poniekąd nadała inny wymiar w odbiorze dotychczasowej imprezy w postaci pikniku rodzinnego, bowiem wprowadzony został wątek wydarzeń związany z I wojną światową, otwarciem „Bramy Gorców”- postawienia KRZYŻA oraz wmurowaniem tzw. „KAPSUŁY CZASU”, upamiętniające wszystkie wydarzenia związane z historią Ochotnicy i podpisaną przez liczne osoby biorące udział w tym wydarzeniu.

Licznie zgromadzeni uczestnicy pikniku wraz z dziećmi, mieli możliwość bezpośredniego udziału w zaproponowanym przez Wiejski Ośrodek Kultury programie:
– kulturowy- prowadzony przez Związek Podhalan i Koło Gospodyń Wiejskich, gdzie rywalizowali ze sobą gorczańscy „kosiorze”, konkursie w „śpiywie i wyskaniu”jak również „najparadniejsego konia;

– przyrodniczy- prowadzony przez pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, gdzie wszyscy chętni mogli zapoznać się z walorami przyrodniczymi naszego regionu;

– rozwoju - prowadzony przez Lokalną Grupę Działania „GORCE-PIENINY”- przy udziale Joanny Filas i Macieja Mikołajczyka oraz Andrzeja Runger;

– historyczny- prowadzone przez zaprzyjaźnione Grupy Rekonstrukcji Historycznych (Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica”, GRH Gorlice 1915 oraz GRH Powiśla Dąbrowskiego, którzy w perfekcyjny sposób i ułożony scenariusz, oddali klimat z historii wydarzeń związanych z miejscem prowadzonej imprezy);

– promujący - prowadzony przez pracowników Wiejskiego Ośrodka Kultury, którego głównym celem była promocja i wiedza o gminie Ochotnica Dolna.

Niewątpliwie doniosłym wydarzeniem w programie imprezy „Spotkanie z Gorcami” miał fakt poświęcenia krzyża w Bramie Gorców oraz wmurowaniem "kapsuły czasu" przy udziale ks. Pawła Kity z parafii Ochotnicy Górnej, wójta gminy Kazimierza Konopki, państwa Jadwigi i Krzysztofa Wielgus - honorowych obywateli gminy Ochotnica Dolna, zawodowo - naukowych pracowników Politechniki Krakowskiej od lat współpracujących z Wiejskim Ośrodkiem Kultury oraz głównym wykonawcą artystycznego pomysłu Bramy Gorców - Kazimierzem Sikorą, rzeźbiarzem w drewnie i promotorem pielgrzymek do Medjugorie.

Wielkie wrażenie wywarła historyczna inscenizacja oddania „Drogi Barabów” z roku 1911 w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych, jak również inscenizacja wydarzeń lat powojennych, przypominające akcje Milicji Obywatelskiej i KGW przeciwko tzw. „bandytom i wrogom władzy ludowej”.

Ochotnica to wyjątkowe miejsce w dziejach i historii naszego regionu, zwłaszcza związanych z działaniami Polskiego Podziemia Zbrojnego w czasie okupacji niemieckiej, jak również z okresu lat powojennych 1945-1951. Przywołuje refleksje, których następstwem są właśnie działania mające na celu przypomnienia licznych wydarzeń związanych z naszą tożsamością oraz przekazem dla młodszego pokolenia.

W imieniu własnym oraz wszystkich współpracujących z Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Górnej składam uczestnikom imprezy pn. „Spotkania z Gorcami” serdeczne podziękowania za osobisty udział oraz wkład w udane spotkanie na łonie przyrody.

Zdzisław Błachut
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl