Rozmaitości
Poniedziałek, 28 marca 2016 11:47

Ikona Matka Boża Salus Populi Romani - symbolem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

"Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - to motto Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w tym roku w lipcu w Krakowie. Od trzech dekad ich symbolami są krzyż i kopia obrazu Matki Bożej "Salus Populi Romani".
- Odbywające się co dwa-trzy lata spotkania młodych katolików, zostały zapoczątkowane w 1985 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Jemu też - jak mówi biskup radomski Henryk Tomasik- zawdzięczają oba ważne symbole.

13 marca 1983 roku Ojciec Święty, otwierając w Rzymie Centrum Młodzieżowe, w homilii podczas poświęcenia ośrodka, powiedział, że jest to miejsce, gdzie "ma królować krzyż". Niespełna dwa tygodnie później- w czasie inauguracji Roku Świętego w kościele św. Szczepana - młodzież przyniosła prosty, drewniany krzyż, który został włączony do procesji pokutnej. Najpierw próg Drzwi Świętych przekroczył Jan Paweł II, zaraz potem wniesiono krzyż, który dwa lata później stał się oficjalnym symbolem Światowych Dni Młodzieży.

16 lat temu- podczas Wielkiego Jubileuszu - obok krzyża pojawił się obraz matki Bożej "Salus Populi Romani- Ocalenie ludu rzymskiego" - przypomina ordynariusz Diecezji Radomskiej. Papież przekazał ikonę niemieckiej młodzieży, prosząc by zawsze towarzyszyła krzyżowi.

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl