Rozmaitości
Wtorek, 24 lutego 2015 21:26

I Zakopiański Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym (film)

W Zakopanem, podobnie jak w 70 innych miejscowościach zorganizowany zostanie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Jego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej.
"To największy biegi pamięci w Polsce i największa impreza masowa towarzysząca obchodom "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - przypominają organizatorzy z Fundacji Wolność i Demokracja.

Biegacze wystartują m. in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie i Zakopanem. Symboliczny dystans biegu wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza niezłomnego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku. W niektórych miastach odbędą się także biegi na 5 i 10 km. Każdy z uczestników biegu otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych - m. in. Danuty Siedzikówny „Inki”, Antoniego Radziwonika „Olecha”, Władysława Łukasiuka „Młota”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, czy Józefa Franczaka „Lalka” oraz pamiątkowy medal. W każdym mieście organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje, takie jak gry miejskie i rekonstrukcje historyczne.

- W tym roku także kładziemy nacisk na upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli na Kresach wschodnich, na terenach zajętych przez Sowietów. Mam wrażenie, że o "Ogniu", "Łupaszce", "Zaporze" wie już coraz więcej osób, natomiast niewielu wie o tym, że na terenach zaanektowanych przez Związek Sowiecki do początku lat 50-tych walczyły polskie oddziały, w polskich umundurowaniu. Oni wierzyli, że Polska ich tam na Kresach nie zostawi. Ci, którzy o to walczyli byli najbardziej wyklęci z wyklętych - mówi Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również zbiórka publiczna na budowę Szkoły z Polskim Językiem Nauczania w Łanowicach na Ukrainie (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego - Prezesa II Zarządu WiN.

I Zakopiański Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym rozpocznie się 1 marca o godzinie 9.45 w Parku Miejskim. Trasa będzie przebiegać ulicami: Staszica – Piłsudskiego – Makuszyńskiego – Grunwaldzka – Staszica (dystans 1963 metrów). Organizator, czyli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem oraz Fundacja Wolność i Demokracja nie wprowadza limitu zawodników oraz limitu wieku, lecz dysponuje tylko 120 pakietami startowymi, które otrzymają zawodnicy wg kolejności zgłoszeń. Limit czasu na pokonanie dystansu wynosi 20 minut.

Zgłoszeń można dokonywać do 25 lutego drogą elektroniczną na stronie internetowej www.mosir.zakopane.eu. Szczegóły na temat zakopiańskiego biegu - w dziale "co, gdzie, kiedy".Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.tropemwilczym.pl.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl