Rozmaitości
Wtorek, 17 kwietnia 2018 12:20

I Ogólnopolska Edycja Booktrailer Film Festival (zdjęcia)

W Nowym Targu odbył się finał I Ogólnopolskiej Edycji Booktrailer Film Festival. Organizatorem i promotorem idei konkursu w Polsce jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.
Festiwal narodził się 11 lat temu we Włoszech w miejscowości Brescia i szybko zyskał popularność w całym kraju. Booktrailer to krótki film, trwający około dwóch minut, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. Od dwóch lat inicjatorzy starają się nadać festiwalowi charakter międzynarodowy, co stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków programu Erasmus +. W projekt zaangażowane są także obok nowotarskiego LO szkoły średnie z Włoch, Bułgarii i Francji. Patronat nad polską edycją festiwalu objęły następujące instytucje: Małopolski Kurator Oświaty, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Organizatorzy polskiej edycji podkreślają, że spotkała się ona z bardzo dużym zainteresowaniem. Nadesłano bowiem 53 filmy nie tylko z Małopolski, ale i z Górnego Śląska, Dolnego Śląska, Warmii i Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny, Pomorza, Wielkopolski, województwa łódzkiego, Mazowsza. Jury ekspertów, pośród których znaleźli się reprezentanci środowiska akademickiego, literaturoznawcy, medioznawcy i filmoznawcy wyłoniło dziesięć prac, które zaprezentowano podczas gali finałowej.

Gala zorganizowana w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury zgromadziła ponad 400 gości. W trakcie uroczystości przedstawiono dziesięć filmów zakwalifikowanych przez jury do finału, przyznano nagrodę publiczności oraz uhonorowano laureatów (5 zespołów uczniowskich), które otrzymały rekomendację jury do udziału w eliminacjach międzynarodowych we Włoszech. Wyróżnienia zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu i I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Wręczył je wicestarosta powiatu nowotarskiego Władysław Tylka. Nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca, wręczoną przez Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu panią Bożenę Bryl, zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. T. Kościuszki w Mysłowicach. Miejsce drugie przypadło w udziale gospodarzom – uczniom nowotarskiego II LO. Otrzymali oni gratulacje ze strony dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie ks. prof. Michała Drożdża. Zwycięzcami I ogólnopolskiej edycji konkursu okazali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy w województwie łódzkim. Główną nagrodę wręczyła prof. dr hab. Anna Janus – Sitarz (Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Część artystyczną gali stanowił koncert przygotowany przez uczniów szkoły organizującej konkurs. Istotnym punktem programu był także wywiad (w formie talk show) przeprowadzony przez uczniów II LO w języku angielskim i włoskim z inicjatorami i koordynatorami festiwalu z Włoch – Laurą Forcellą i Marco Tarollim. Gali towarzyszyła wystawa prezentująca założenia festiwalu.

Międzynarodowy finał konkursu odbędzie się już 20 kwietnia w Teatro Sociale w Brescii w Włoszech.

Anna Miśkowiec – koordynator projektu, zdj. Kamila Kurnat i Aleksandra Sadowicz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl