Rozmaitości
Wtorek, 7 lutego 2012 16:17

IX Międzynarodowe Wyścigi Psich Zaprzęgów w Zawoi

Zawoja będzie gospodarzem IX Międzynarodowych Wyścigów Psich Zaprzęgów ( Zawody Pucharu Europy, Puchar Polski – Sprint). Zaplanowano je na weekend 18 - 19 lutego w Zawoi Czatoży. Odbędą się w kilkunastu kategoriach. Start i metę wyznaczono przy kompleksie wyciągów narciarskich „Baca” i „Wojtek”. Organizatorzy zapowiadają także dodatkowe atrakcje dla dzieci. Imprezę poprowadzi Stanisław Jaskułka, polski aktor teatralny i filmowy.
Oficjalne otwarcie zaplanowano na 18 lutego o godz. 10.00, po nim do godz. 15.00 odbywać się będą zawody w poszczególnych kategoriach. 19 lutego zawodnicy starują od godz. 9.30; wręczenie nagród zaplanowano na godz. 15.30.

Zawody zostaną rozegrane w następujących kategoriach:
D0,D1 ,D2 – klasa zaprzęgowa sanie z 2 psami głównie dla Juniorów dystans ok.7 km
C0,C1,C2 - sanie z 4 psami dystans ok. 9 km
B0,B1,B2- sanie z 6 psami dystans ok. 12 km
A0,A1,A0 - sanie z 8 psami dystans ok. 17 km
Open - sanie z 9 lub więcej psów dystans ok. 20 km
Cyfra 0 to kategoria psów nierasowych
Cyfra 1 to kategoria psów rasowych -Siberian Husky
Cyfra 2 to kategoria psów rasowych –Alaskan Malamut, Samoyed, Pies Grenlandzki

Kategorie indywidualne :
Skijoring- narciarz biegowy z 1 psem.
Pulka – narciarz biegowy z 1 lub 3 psami ciągnącymi mały tobogan.

Rywalizować będzie sto ekip z całej Europy, m.in. z Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii. Zawodnicy będą próbować swoich umiejętności w warunkach górskich przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się 25 i 26 lutego w Zubercu.

W Zawoi przygotowano także atrakcje dla najmłodszych. Organizatorzy zapowiadają zawody dla dzieci do 11 roku życia. Dzieci i opiekujący się nimi rodzice będą mieli okazję do poznania istoty zawodów psich zaprzęgów – sportu widowiskowego i gromadzącego coraz większą publiczność. Zawodnicy profesjonalni będą uczyć najmłodszych, wyjaśniać oraz zadbają o bezpieczeństwo zawodów dziecięcych.

Będzie także okazja poznania historii zawodów psich zaprzęgów.

Warto zwrócić uwagę, iż Zawody Psich Zaprzęgów w Zawoi mają już swoją tradycję. W tym roku wróciły do tej malowniczej miejscowości po dwunastu latach przerwy.

Organizatorami IX Międzynarodowych Wyścigów Psich Zaprzęgów są: Urząd Gminy Zawoja, Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi wraz z Klubem Husky Fun i Polskim Związkiem Sportu Psich Zaprzęgów.

Organizatorzy zastrzegają, iż godziny startu i mety mogą zostać nieznacznie przesunięte (zależność od warunków pogodowych).

opr. s/

Zdj. Michał Adamowski / Podhale24
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl