Rozmaitości
Poniedziałek, 8 lipca 2013 23:12

II Ćwiczenia Zgrywające Grup Rekonstrukcyjnych AT w Nowym Targu (duża galeria)

W Nowym Targu, w miniony weekend, odbyły się II Ćwiczenia Zgrywające Grup Rekonstrukcyjnych AT, które zorganizowała GR SPAP Kraków.
Zaproszenia na zlot otrzymało 10 formacji, lecz ostatecznie przybyły tylko drużyny z Wrocławia (ODS oraz LST) i Warszawy (BOA). Niemniej jednak mniejsza niż przewidywana ilość osób uczestniczących w ćwiczeniach nie wpłynęła na przebieg zlotu.

Ćwiczenia rozpoczęły się oficjalną zbiórką, a następnie warsztatami, które miały na celu ujednolicić techniki i taktyki stosowane w dalszych etapach zlotu. Zajęcia prowadzili dowódcy poszczególnych drużyn i obejmowały one takie zagadnienia jak: poruszanie się w szyku, forsowanie drzwi, obezwładnianie agresywnego podejrzanego czy też ewakuacja rannego. Przeprowadzono kilka scenariuszy, z których każdy zakładał inne cele do realizacji oraz różny stopień trudności.

Druga część pierwszego dnia zakładała przećwiczenie podstawowych schematów i zagadnień związanych z taktycznym poruszaniem się po terenie leśnym oraz nawiązywania kontaktu ogniowego z przeciwnikiem. Następnie uczestnicy wzięli udział w symulacji zatrzymania dwóch uzbrojonych i agresywnych pozorantów, którzy zabarykadowali się w pobliskim, opuszczonym budynku. Po długiej przerwie, o godzinie 20:00 rozpoczęto trening dynamicznego zatrzymywania samochodu oraz obezwładniania osoby stawiającej czynny opór podczas aresztowania.

Niedzielny poranek obejmował przeprowadzenie szturmu o 06:00 rano w Gronkowie, podczas którego dokonano zatrzymania uzbrojonego podejrzanego. W kolejnych godzinach ćwiczono wejście do budynku przez okna za pomocą drabin. Nie zabrakło takich elementów jak granaty hukowo-błyskowe czy też granaty dymne, które wymuszały używanie masek przeciwgazowych przez operatorów. Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem i omówieniem dwudniowych manewrów oraz zapowiedzią zorganizowania kolejnej edycji. Wszyscy uczestnicy wykazali całkowite zaangażowanie oraz pełen profesjonalizm.

Główne cele zostały zrealizowane, a pot i momentami krew na ćwiczeniach zbratała operatorów oraz zapoczątkowała nowe przyjaźnie. Wszystkie ekipy wyraziły chęć rozszerzania współpracy między sobą.
Wkrótce ukaże się film podsumowujący relację z tego wydarzenia.

Głównym organizatorem i zarazem koordynatorem działań był Patrol z GR SPAP Kraków (były dowódca SPAT Nowy Targ). Druga edycja Ćwiczeń była kontynuacją z poprzedniego roku, kiedy to Ćwiczenia odbyły się w lutym z udziałem ekip z Krakowa, Chełma, Bydgoszczy i Tarnowa.

Specjalne podziękowania dla uczestników ćwiczeń oraz: KPP Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, Shot By MiP, Miro GoShot.

źródło: organizator, opr.s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl